Norlys og Onefiber indgår samarbejdsaftale: Snart vil kunder på Onefibers fibernet kunne købe produkter fra Norlys

Med ny aftale med Norlys får fiberkunder hos Onefiber fra begyndelsen af 2023 nye valgmuligheder.

Artikel top billede

(Foto: SE koncernen / Nikolai Tuborg)

Norlys, der netop har proklameret offensivt indtog på det danske erhvervsmarked, fortsætter frem af på det private marked med en aftale om, at kunder på Onefibers fibernet snart vil kunne købe produkter fra Norlys.

Onefiber er GlobalConnects fibernet til det private marked. De to parter deler et fælles mål om flere valgmuligheder til kunderne, når de skal vælge internet og tv-underholdning, lyder det i en udsendt meddelelse.

"Der er fortsat mange områder i Danmark, hvor fibernet til den enkelte husstand ikke er tilgængeligt. GlobalConnect har gennem mange år bygget et stort net i Danmark, og det er derfor naturligt for os at udbygge nettet til også at dække private husstande," udtaler Peter Bredgaard, der er ansvarlig for Onefibers udbygning i Danmark.

"Og i forlængelse heraf mener vi også, at det er vigtigt, at husstande med fibernet hos os får flere valgmuligheder. Vi er derfor meget glade for, at Onefiber snart kan tilbyde Norlys’ produkter og ydelser."

Fra Norlys udtrykkes der begejstring for samarbejdet, hvor man også slår på, at det er vigtigt, at kunderne får flere valgmuligheder på deres fiberforbindelse.

"Vi har kunden i fokus og designer vores produkter og ydelser ud fra, hvad kunderne efterspørger. Vi kan derfor tilbyde en rigtig god produktpallette, som passer godt til mange husstandes behov," lyder det fra Gert Rieder, direktør for Teknik & Infrastruktur i Norlys.

Norlys, som blandt andet leverer internet, tv og streamingtjenester, har de seneste år indgået flere aftaler med fibernetselskaber, der har åbnet nettet for nye potentielle udbydere.

Norlys og Onefiber forventer, at de nye valgmuligheder vil blive tilgængelige fra begyndelsen af 2023.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS