Estland har afværget største cyberangreb siden 2007: Russiske hackere står bag

Estland har afværget det største og mest omfattende cyberangreb mod landet i de seneste 15 år. Russisk hackergruppe står bag angrebet.

Artikel top billede

Estland har afværget det mest omfattende cyberangreb mod landets institutioner i de seneste mange år.

Det ramte onsdag.

Bag angrebet står den russiske hackergruppe Killnet, som på den sociale tjeneste Telegram meddeler, at den blokerede for adgang til mere end 200 statslige og private institutioner i Estland.

Estlands økonomi-ministerium meddeler imidlertid, at angrebet kun havde begrænset effekt.

“I går [onsdag] var Estland målet for det mest omfattende cyberangreb siden 2007. Med enkelte mindre undtagelser har websites været fuldt tilgængelige dagen igennem, og angrebet er stort set ikke blevet bemærket,” lyder det fra Luukas Ilves fra økonomi-ministeriet.

Årsagen til angrebet er angiveligt, at Estland fornylig flyttede en TU34-tank fra sovjet-tiden fra dens plads i byen Narva.

Narva er Estlands tredjestørste by og ligger ved den russiske grænse. Byens befolkning består for en stor andel af etniske russere.

Killnet stod bag et lignende angreb mod Litauen i sommer.

Estland blev i 2007 ramt af et ødelæggende cyberangreb. Også dengang var årsagen, at Estland havde fjernet et monument i Tallin fra sovjet-tiden.

https://www.computerworld.dk/art/185933/hacker-det-var-civil-ulydighed

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

25. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub