Scales lander stor millionkontrakt med svensk brød-gigant: Skal stå for global implementering af Microsoft Dynamics

Det bliver danske Scales, ejet af NNIT, der får den store opgave med at rulle Microsoft Dynamics ud globalt hos svenske Lantmännen Unibak, der blandt andet står bag Hatting og Schulstad.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det NNIT-ejede selskab Scales har sikret sig stor kontrakt med svenske Lantmännen Unibake, hvor Scales får opgaven med at rulle Microsoft Dynamics ud globalt for den svenske koncern, der har en omsætning på over syv milliarder kroner i Danmark.

"Denne sejr er meget betydningsfuld for Scales og viser, at Scales har en unik position, når det kommer til kompleks, global implementering for store virksomheder baseret i Norden," udtaler Hasse Bergman, CEO and VP Sales, hos Scales, i en meddelelse fra NNIT.

Den flerårige kontrakt, der blev underskrevet inden sommeren, har en værdi af et tocifret millionbeløb, hvor Scales bliver implementeringspartner på globalt ERP-projekt baseret på Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations.

Den indledende analysefase er allerede påbegyndt, og næste trin vil være implementeringsfasen, der starter med go-lives i to lande i løbet af 2023, efterfulgt af en udrulning til yderligere 14 lande.

Løsningen skal dække end-to-end værdikæden for både friske og frosne produktlinjer og vil også dække global finansiering og rapportering, lyder det.

Svensk brødgigant

Lantmännen Unibake står bag bageriprodukter til både forbrugere og virksomheder og ejer 35 industrielle bagerier i 16 lande og beskæftiger 6.000 ansatte.

I Danmark er Lantmännen Unibake mest kendt for mærkerne Hatting og Schulstad.

Den svenske brødgigant er ejet af Lantmännen, som er et landbrugskooperativ og en af Nordeuropas førende organisationer inden for landbrug, maskiner, bioenergi og fødevarer, ejet af 20.000 svenske landmænd.

Koncernen har samlet 10.000 medarbejdere i mere end 20 lande med en årlig omsætning på 4,8 milliarder euro.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job