Scales lander stor millionkontrakt med svensk brød-gigant: Skal stå for global implementering af Microsoft Dynamics

Det bliver danske Scales, ejet af NNIT, der får den store opgave med at rulle Microsoft Dynamics ud globalt hos svenske Lantmännen Unibak, der blandt andet står bag Hatting og Schulstad.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det NNIT-ejede selskab Scales har sikret sig stor kontrakt med svenske Lantmännen Unibake, hvor Scales får opgaven med at rulle Microsoft Dynamics ud globalt for den svenske koncern, der har en omsætning på over syv milliarder kroner i Danmark.

"Denne sejr er meget betydningsfuld for Scales og viser, at Scales har en unik position, når det kommer til kompleks, global implementering for store virksomheder baseret i Norden," udtaler Hasse Bergman, CEO and VP Sales, hos Scales, i en meddelelse fra NNIT.

Den flerårige kontrakt, der blev underskrevet inden sommeren, har en værdi af et tocifret millionbeløb, hvor Scales bliver implementeringspartner på globalt ERP-projekt baseret på Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations.

Den indledende analysefase er allerede påbegyndt, og næste trin vil være implementeringsfasen, der starter med go-lives i to lande i løbet af 2023, efterfulgt af en udrulning til yderligere 14 lande.

Løsningen skal dække end-to-end værdikæden for både friske og frosne produktlinjer og vil også dække global finansiering og rapportering, lyder det.

Svensk brødgigant

Lantmännen Unibake står bag bageriprodukter til både forbrugere og virksomheder og ejer 35 industrielle bagerier i 16 lande og beskæftiger 6.000 ansatte.

I Danmark er Lantmännen Unibake mest kendt for mærkerne Hatting og Schulstad.

Den svenske brødgigant er ejet af Lantmännen, som er et landbrugskooperativ og en af Nordeuropas førende organisationer inden for landbrug, maskiner, bioenergi og fødevarer, ejet af 20.000 svenske landmænd.

Koncernen har samlet 10.000 medarbejdere i mere end 20 lande med en årlig omsætning på 4,8 milliarder euro.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Sikkerhed | Online

    NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

    Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S