Scales lander stor millionkontrakt med svensk brød-gigant: Skal stå for global implementering af Microsoft Dynamics

Det bliver danske Scales, ejet af NNIT, der får den store opgave med at rulle Microsoft Dynamics ud globalt hos svenske Lantmännen Unibak, der blandt andet står bag Hatting og Schulstad.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det NNIT-ejede selskab Scales har sikret sig stor kontrakt med svenske Lantmännen Unibake, hvor Scales får opgaven med at rulle Microsoft Dynamics ud globalt for den svenske koncern, der har en omsætning på over syv milliarder kroner i Danmark.

"Denne sejr er meget betydningsfuld for Scales og viser, at Scales har en unik position, når det kommer til kompleks, global implementering for store virksomheder baseret i Norden," udtaler Hasse Bergman, CEO and VP Sales, hos Scales, i en meddelelse fra NNIT.

Den flerårige kontrakt, der blev underskrevet inden sommeren, har en værdi af et tocifret millionbeløb, hvor Scales bliver implementeringspartner på globalt ERP-projekt baseret på Microsoft Dynamics 365 for Finance and Operations.

Den indledende analysefase er allerede påbegyndt, og næste trin vil være implementeringsfasen, der starter med go-lives i to lande i løbet af 2023, efterfulgt af en udrulning til yderligere 14 lande.

Løsningen skal dække end-to-end værdikæden for både friske og frosne produktlinjer og vil også dække global finansiering og rapportering, lyder det.

Svensk brødgigant

Lantmännen Unibake står bag bageriprodukter til både forbrugere og virksomheder og ejer 35 industrielle bagerier i 16 lande og beskæftiger 6.000 ansatte.

I Danmark er Lantmännen Unibake mest kendt for mærkerne Hatting og Schulstad.

Den svenske brødgigant er ejet af Lantmännen, som er et landbrugskooperativ og en af Nordeuropas førende organisationer inden for landbrug, maskiner, bioenergi og fødevarer, ejet af 20.000 svenske landmænd.

Koncernen har samlet 10.000 medarbejdere i mere end 20 lande med en årlig omsætning på 4,8 milliarder euro.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S