CanopyLabs haste-afleverede regnskab fyldt med fejl og lovovertrædelser

CanopyLabs haste-afleverede regnskab er præget af fejl og lovovertrædelser. Selskabets revisor har anmodet om, at regnskabet trækkes tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

CanopyLabs haste-afleverede regnskab, der skal forhindre at selskabet tvangsopløses, indeholder en række fejl og lovbrud,

Det skriver Ekstra Bladet, der har fået aktindsigt i regnskabet, som CanopyLab afleverede i timerne efter, at selskabet var blevet sendt til tvangsopløsning i skifteretten på grund af manglende indsendelse af regnskabet.

Ifølge Ekstra Bladet påpeger revisor i regnskabet brud på selskabsloven, momsloven og skatteloven.

CanopyLab har meddelt til Computerworld, at revisor er selskabet Inforevision.

Ekstra Bladet skriver desuden, at revisoren til Erhvervsstyrelsen har anmodet om, at regnskabet trækkes tilbage.

Blandt andet har CanopyLab udbetalt løn uden korrekt indberetning af skat, indberettet forkerte moms-oplysninger og undladt at indkalde til lovbefalet generalforsamling.

CanopyLab omsatte for halvanden million kroner i fjor og landede et underskud på 13 millioner kroner.

Til websitet Bootstrapping - der ejes af medstifter af kommunikationsbureauet Advice og reklamemand Jesper Højberg Christensen - bedyrer Sahra-Josephine Hjort, at der er tale om ‘underskud per design.’

Hun kommer ikke til Bootstrapping med detaljer eller konkrete tal om selskabet.

Sahra-Josephine Hjorth siger til Bootstrapping, at regnskabet ikke blev afleveret rettidigt på grund af sygdom.

Vi "kan da kun føle os ud som jordens største klovne og idioter med kikset med det ikke afleverede regnskab," siger hun her.

Computerworld har udbedt sig det reviderede og netop indsendte 2021-årsregnskab for CanopyLab, ligesom vi har bedt CanopyLab fortælle om forventninger til resultat, drift, omsætning og mandskab i indeværende år samt oplyse om eventuelt nye aftaler, som selskabet har indgået.

Vi afventer nu svar på dette fra CanopyLab, hvor vi sent torsdag modtog mail fra en ‘Emma Flores,’ der betegner sig selv om ‘Personal Assistant’ i CanopyLab, med et par kommentarer til regnskabet.

Computerworld har dog helt usædvanligt ikke været i stand til at verificere, hvem denne 'Emma Flores' er på hverken websites, i offentligt tilgængelige registre og telefonbøger eller på sociale medier.

Den eneste ‘Emma Flores,’ som vi har fundet med tilknytning til CanopyLab, har en LinkedIn-profil i Bogota, Columbia, uden foto.

'Emma Flores' og CanopyLab er ikke siden vendt tilbage til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job