CanopyLabs haste-afleverede regnskab fyldt med fejl og lovovertrædelser

CanopyLabs haste-afleverede regnskab er præget af fejl og lovovertrædelser. Selskabets revisor har anmodet om, at regnskabet trækkes tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

CanopyLabs haste-afleverede regnskab, der skal forhindre at selskabet tvangsopløses, indeholder en række fejl og lovbrud,

Det skriver Ekstra Bladet, der har fået aktindsigt i regnskabet, som CanopyLab afleverede i timerne efter, at selskabet var blevet sendt til tvangsopløsning i skifteretten på grund af manglende indsendelse af regnskabet.

Ifølge Ekstra Bladet påpeger revisor i regnskabet brud på selskabsloven, momsloven og skatteloven.

CanopyLab har meddelt til Computerworld, at revisor er selskabet Inforevision.

Ekstra Bladet skriver desuden, at revisoren til Erhvervsstyrelsen har anmodet om, at regnskabet trækkes tilbage.

Blandt andet har CanopyLab udbetalt løn uden korrekt indberetning af skat, indberettet forkerte moms-oplysninger og undladt at indkalde til lovbefalet generalforsamling.

CanopyLab omsatte for halvanden million kroner i fjor og landede et underskud på 13 millioner kroner.

Til websitet Bootstrapping - der ejes af medstifter af kommunikationsbureauet Advice og reklamemand Jesper Højberg Christensen - bedyrer Sahra-Josephine Hjort, at der er tale om ‘underskud per design.’

Hun kommer ikke til Bootstrapping med detaljer eller konkrete tal om selskabet.

Sahra-Josephine Hjorth siger til Bootstrapping, at regnskabet ikke blev afleveret rettidigt på grund af sygdom.

Vi "kan da kun føle os ud som jordens største klovne og idioter med kikset med det ikke afleverede regnskab," siger hun her.

Computerworld har udbedt sig det reviderede og netop indsendte 2021-årsregnskab for CanopyLab, ligesom vi har bedt CanopyLab fortælle om forventninger til resultat, drift, omsætning og mandskab i indeværende år samt oplyse om eventuelt nye aftaler, som selskabet har indgået.

Vi afventer nu svar på dette fra CanopyLab, hvor vi sent torsdag modtog mail fra en ‘Emma Flores,’ der betegner sig selv om ‘Personal Assistant’ i CanopyLab, med et par kommentarer til regnskabet.

Computerworld har dog helt usædvanligt ikke været i stand til at verificere, hvem denne 'Emma Flores' er på hverken websites, i offentligt tilgængelige registre og telefonbøger eller på sociale medier.

Den eneste ‘Emma Flores,’ som vi har fundet med tilknytning til CanopyLab, har en LinkedIn-profil i Bogota, Columbia, uden foto.

'Emma Flores' og CanopyLab er ikke siden vendt tilbage til Computerworld.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College