CanopyLabs haste-afleverede regnskab fyldt med fejl og lovovertrædelser

CanopyLabs haste-afleverede regnskab er præget af fejl og lovovertrædelser. Selskabets revisor har anmodet om, at regnskabet trækkes tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

CanopyLabs haste-afleverede regnskab, der skal forhindre at selskabet tvangsopløses, indeholder en række fejl og lovbrud,

Det skriver Ekstra Bladet, der har fået aktindsigt i regnskabet, som CanopyLab afleverede i timerne efter, at selskabet var blevet sendt til tvangsopløsning i skifteretten på grund af manglende indsendelse af regnskabet.

Ifølge Ekstra Bladet påpeger revisor i regnskabet brud på selskabsloven, momsloven og skatteloven.

CanopyLab har meddelt til Computerworld, at revisor er selskabet Inforevision.

Ekstra Bladet skriver desuden, at revisoren til Erhvervsstyrelsen har anmodet om, at regnskabet trækkes tilbage.

Blandt andet har CanopyLab udbetalt løn uden korrekt indberetning af skat, indberettet forkerte moms-oplysninger og undladt at indkalde til lovbefalet generalforsamling.

CanopyLab omsatte for halvanden million kroner i fjor og landede et underskud på 13 millioner kroner.

Til websitet Bootstrapping - der ejes af medstifter af kommunikationsbureauet Advice og reklamemand Jesper Højberg Christensen - bedyrer Sahra-Josephine Hjort, at der er tale om ‘underskud per design.’

Hun kommer ikke til Bootstrapping med detaljer eller konkrete tal om selskabet.

Sahra-Josephine Hjorth siger til Bootstrapping, at regnskabet ikke blev afleveret rettidigt på grund af sygdom.

Vi "kan da kun føle os ud som jordens største klovne og idioter med kikset med det ikke afleverede regnskab," siger hun her.

Computerworld har udbedt sig det reviderede og netop indsendte 2021-årsregnskab for CanopyLab, ligesom vi har bedt CanopyLab fortælle om forventninger til resultat, drift, omsætning og mandskab i indeværende år samt oplyse om eventuelt nye aftaler, som selskabet har indgået.

Vi afventer nu svar på dette fra CanopyLab, hvor vi sent torsdag modtog mail fra en ‘Emma Flores,’ der betegner sig selv om ‘Personal Assistant’ i CanopyLab, med et par kommentarer til regnskabet.

Computerworld har dog helt usædvanligt ikke været i stand til at verificere, hvem denne 'Emma Flores' er på hverken websites, i offentligt tilgængelige registre og telefonbøger eller på sociale medier.

Den eneste ‘Emma Flores,’ som vi har fundet med tilknytning til CanopyLab, har en LinkedIn-profil i Bogota, Columbia, uden foto.

'Emma Flores' og CanopyLab er ikke siden vendt tilbage til Computerworld.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS