Tinder kæmper med at få fat i de unge brugere: Hvordan får vi fat i Gen Z, som søger andre steder hen?

Dating-appen Tinder kæmper med at få ordentligt fat i de unge generationer, som strømmer til helt andre dating-apps.

Artikel top billede

Den verdensberømte datingapp Tinder har et problem: De unge generationer på jagt efter partnere og sjov i gaden i tiden efter corona strømmer til andre nye dating-apps.

Problemet er blevet aktuelt for Tinder efter corona, hvor datingappen - der er verdens måske mest udbredte - ikke har været i stand til at holde momentum, da datingmarkedet i sagens natur lå underdrejet, mens pandemien holdt brugerne hjemme.

Det har åbnet markedet for andre dating-apps, som har kig på ikke mindst de nye brugere, som aldrig har været på datingmarkedet tidligere, men som nu er klar.

Ifølge Financial Times er det blandt andet mere hotte nye tjenester som Bumble og Thursday, som vækster voldsomt.

Droppet fem procent

Til gengæld droppede download af Tinder med fem procent i 2021 til i alt 70,7 milliioner downloads. Det er stadig mange, og Tinder er fortsat mange gange større end Bumble på andenpladsen - som imidlertid vokser hastigt.

Og ethvert fald er faretruende i et marked, hvor det hele tiden handler om at tiltrække nye brugere.

CFO i Tinders moderselskab Match Group, Gary Swidler, siger da også til Financial Times, at signups ikke er vendt tilbage til niveauet, som Tinder havde før corona.

Han siger, at Tinder i dag anvendes af primært lidt ældre mennesker. Og Tinder har brug for at ramme de unge brugere, som inden for et år eller to kommer ind på datingmarkedet.

Ifølge en undersøgelse fra YouthSight er langt de fleste af Gen Z i dag ‘frustrerede,’ når det gælder dating apps. Tinder er verdens største af slagsen, men har et dårlig ry blandt de unge.

Tinder er mest underholdningDe er ifølge avisen mere på udkig efter ‘hookups’ end længerevarende dating-forhold og mest bruger Tinder til underholdning.

Tinder havde i årets andet kvartal 10,9 millioner betalende brugere, mens Bumble havde 1,9 millioner betalende brugere. er allerede godt i gang med at indføre en række ændringer. Og flere vil komme.

Blandt andet har selskabet fokus på metaverse og gamification og har eksempelvis hyret en række fremtrædende skikkelser fra spil-branchen i den seneste tid.

“Nye brugere er fortsat en udfordring, og det er jo der, hvor innovation spiller en rolle. Vi er nødt til at give brugerne en ny grund til at anvende dating-apps. Det er et stykke tid siden, at de har fået noget nyt og spændende,” siger Gary Swidler til avisen.

Match Group satte fornylig Tinder-CEO Renate Nyborg på porten efter under et år på posten.

“Det er vores opgave at finde ud af, hvad ‘the next big thing’ er inden for datingapp,” siger Gary Swidler.

Match Group står bag en række dating-tjenester som Plenty, Fish og OKCupid.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S