Helsingør Kommune: Kun Google kan få Chromebooks tilbage i folkeskolen - Google har plan på vej

Interview: Efter et møde mellem Datatilsynet, KL og Helsingør Kommune er KL og Helsingør enige om, at det er Google, der skal fikse Chromebook-sagen herfra. "Vi synes stadig, at de ting, der handler om vores eget setup, er så sikre, som de kan være," siger teknologidirektør i Helsingør Kommune, Lars Rich. Se her hvordan problemet skal løses.

Artikel top billede

(Foto: Helsingør Kommune)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her hvordan Google skal løse Chromebook-sagen for Helsingør Kommune og KL.
1.234
6:15 min
I fredags - 19. august - blev der afholdt et møde mellem Helsingør Kommune, KL, Datatilsynet og Styrelsen for It og Læring.

Sammen skulle de forskellige parter nå frem til en fælles forståelse af en løsning på den såkaldte Chromebook-sag, som har sat både Helsingør og flere danske kommuner på den anden ende de senste mange uger.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

MOLIO Erhvervsdrivende Fond

IT-projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger medarbejder til drift, vedligehold og opgradering af SAP

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

NOVAX A/S

Developer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect