"Vi har endnu ikke haft nogle kunder inde, som ikke efterfølgende har bedt om at få et tilbud"

Jan Michelsens team har digitaliseret 700 skibe og 400 havne - og udviklet en skibssimulator, som kan være i en stor rygsæk.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Force Technologys vilde skibsimulator.
  • "Alt hvad der sker i simulatoren, bliver logget. Vi har kameraer og mikrofoner, der optager alt. Og vi har udstyr som eye-tracking og kan måle svedabsorbering og hjerterytmer på deltagerne."
816
4:15 min
Vores kerneprodukt er skibssimulatorer. Vi designer dem selv, vi producerer dem, og vi driver 70 skibssimulatorer på kontrakt rundt omkring i verden.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job