Snart vil du selv kunne reparere din MacBook: Apple åbner for salg af reservedele til private

For første gang nogensinde vil Apple give dig mulighed for selv at reparere din MacBook, hvis den går i stykker. I første omgang kommer ordningen kun til at gælde visse modeller.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Apple vil for første gang give ejerne af en række af sine MacBook-modeller mulighed for selv at kaste sig ud i reparationer af computerne, hvis de skulle gå i stykker.

Selskabet åbner således nu for salg af komponenter og reserverdele, ligesom Apple vil offentliggøre en reparations-vejledning med nærmere beskrivelse af procedurer og fremgangsmåder for typiske reparationer.

Det bliver muligt at udskifte i alt 15 komponenter på en maskine - herunder lydsystem, batteri, skærm, antenner, tastatur, chassis-top, chassis-bund og flere andre ting.

Det hele kommer til at fungere under Apples nye såkaldte ‘Self Service Repair Program,’ som blev søsat i april for iPhones i USA, hvor ordningen nu udvides til også at omfatte MacBook-computere.

Ordningen findes i første omgang kun i USA, men det er Apples plan, at den skal åbne i Europa inden nytår.

I første omgang bliver det alene muligt selv at reparere 2020 M2 MacBook Air og 2020 MacBook Pro samt 2021 MacBook Pro.

Apple har planer om at udvide ordningen til også at omfatte M2-modeller og M1 iMac-desktop-computere, mens de gamle Intel-baserede Mac-computere ikke kommer under reparations-programmet.

Du kan læse mere om reparations-programmet hos Apple her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger flere IT-ansvarlige samt IT-ansvarlig med faglig lederkompetencer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til vores supportteam i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec