Snart vil du selv kunne reparere din MacBook: Apple åbner for salg af reservedele til private

For første gang nogensinde vil Apple give dig mulighed for selv at reparere din MacBook, hvis den går i stykker. I første omgang kommer ordningen kun til at gælde visse modeller.

Artikel top billede

(Foto: PR)

Apple vil for første gang give ejerne af en række af sine MacBook-modeller mulighed for selv at kaste sig ud i reparationer af computerne, hvis de skulle gå i stykker.

Selskabet åbner således nu for salg af komponenter og reserverdele, ligesom Apple vil offentliggøre en reparations-vejledning med nærmere beskrivelse af procedurer og fremgangsmåder for typiske reparationer.

Det bliver muligt at udskifte i alt 15 komponenter på en maskine - herunder lydsystem, batteri, skærm, antenner, tastatur, chassis-top, chassis-bund og flere andre ting.

Det hele kommer til at fungere under Apples nye såkaldte ‘Self Service Repair Program,’ som blev søsat i april for iPhones i USA, hvor ordningen nu udvides til også at omfatte MacBook-computere.

Ordningen findes i første omgang kun i USA, men det er Apples plan, at den skal åbne i Europa inden nytår.

I første omgang bliver det alene muligt selv at reparere 2020 M2 MacBook Air og 2020 MacBook Pro samt 2021 MacBook Pro.

Apple har planer om at udvide ordningen til også at omfatte M2-modeller og M1 iMac-desktop-computere, mens de gamle Intel-baserede Mac-computere ikke kommer under reparations-programmet.

Du kan læse mere om reparations-programmet hos Apple her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Spillehallen.dk ApS

    Systemadministrator til Spillehallen.dk

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Europa vil have kontrol over sine data. Men har din virksomhed styr på sine egne?

    Når salg, marketing og service kun ser dele af kundebilledet, risikerer virksomheden at miste overblik og kunder. AI kan forstærke problemet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks