Har du problemer med lyden på din pc? Måske skal årsagen findes i denne problematiske Windows-opdatering

En problematisk opdatering til Windows 10 betyder, at nogle brugere nu er blevet ramt af lydproblemer. Microsoft er klar med en løsning, der muligvis kan løse problemet

Artikel top billede

(Foto: David Yu/Pixabay)

En opdatering til Windows 10 har betydet, at nogle bruger har oplevet problemer med lyden på deres computere.

Det anerkender Microsoft nu, og har netop udsendt en vejledning, der kan hjælpe brugerne med at få udbedret fejlen.

Det er Windows-opdateringen KB5015878, der blevet frigivet den 26. juli, som volder problemer og har betydet, at nogle lydporte ikke fungere efter hensigten med det resultat, at lyden kun virkede for nogle enheder og nogle applikationer.

Microsoft klar med delvis løsning

For at løse problemet anbefaler Microsoft, at du gør brug af en såkaldt Known Issue Rollback, men selskabet gør dog opmærksomhed på, at rollback’en kun virker, hvis du endnu ikke har oplevet problemerne på din enhed.

”Denne KiR (Known Issue Rollback, red) vil forebygge problemet på Windows enheder, der ikke har installeret opdateringen, men det vil ikke have nogen effekt på enheder, som allerede er ramt af problemet,” lyder det fra Microsoft.

Microsoft anbefaler desuden, at folk der bruger avancerede lydindstillinger, tager backup alle deres lyd-indstillinger, før de installerer KB5015878.

Microsoft anbefaler tilmed, at du tjekker om dine lydenheder har indstillet deres lyd-output korrekt, hvis du kun oplever problemer med visse enheder. Derudover anbefaler Microsoft også, at man prøver at geninstallere de berøre programmer.

Det er langt fra den første Microsoft-opdatering, der volder problemer i år. Således måtte Microsoft i juli hasteudsende en fejrettelse efter, at en Microsoft opdatering til Windows 11 betød, at nogle brugere ikke var i stand til at åbne start-menuen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S