NemID-opdatering sender E-Boks i sort: Har været ramt af login-problemer siden klokken 12

Problemer med en NemID-opdatering har skabt login-problemer hos E-boks.

Artikel top billede

"Ukendt fejl."

Den meddelelse bliver mange danskere mødt af, når de i øjeblikket forsøger at logge ind på den digitale postkasse E-boks.

Selskabet oplyser på sin hjemmeside, at der både er login-problemer på app og web.

”Vi arbejder på højtryk for at få løst problemet og beklager ulejligheden,” skriver E-boks på hjemmesiden.

E-boks har ifølge nyhedsbureauet Ritzau været ramt af problemet siden torsdag klokken 12, og klokken 17.40 torsdag kunne Computerworld ved selvsyn konstatere, at det forstat ikke er muligt at logge ind.

Skyldes NemID-opdatering

Til it-mediet Version2 oplyser E-boks kommunikationschef Susanne Søndahl Wolf, at nedbruddet er relateret til en opdatering i NemID-systemet og at der ikke er nogen tidshorisont for løsningen af problemet.

Nets oplyser desuden til Computerworld, at fejlen ikke knytter sig til NemID eller Nets.

Digitaliseringsstyrelsen oplyser desuden til Ritzau, at det er en opdatering onsdag aften, der efterfølgende har skabt problemer for e-Boks.

"Udfordringen på e-Boks var afledt af en ændring i Digital Post-løsningen i forbindelse med en planlagt opgradering onsdag aften," oplyser Digitaliseringsstyrelsen til Ritzau.

Nedbruddet kommer blot få måneder efter, at e-boks sammen med en række andre offentlige tjenester i juni blev ramt af et flere dage langt nedbrud. Dengang skyldtes problemet problemerne et serverskrift hos Nets, der drifter NemID-løsningen.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S