NemID fortsat ramt af nedbrud på tredje døgn: Ekstremt alvorligt

På tredje døgn er danskernes offentlige login-tjeneste NemID nede. Nets vil ikke give en tidshorisont på, hvonår man kan forvente at kunne bruge tjenesten igen.

Artikel top billede

Har du stadig problemer med at logge på Borger.dk, e-Boks.dk, Jobnet.dk, Skat.dk, netbank og en hel masse andre hjemmesider, der kræver NemID?

Så er du ikke den eneste.

På tredje døgn ligger den danske log-in tjeneste ned, og omtrent en tredjedel af NemId-brugerne er fortsat berørt af problemerne, mens man hos Nets foretager flytninger fra én server til en anden.

Problemerne var ellers meldt overståede af Nets, som står for driften af NemID, men den udmelding kom en postgang for tidligt.

Derfor ønsker Nets pressechef Peter Glüsing heller ikke at sætte en tidshorisont på, hvornår danskerne igen kan forvente at bruge NemId som planlagt.

"Vi har ikke noget tidsestimat på, hvornår det er ovre, men vi arbejder på at få det løst," lyder det fra pressechefen til B.T.

De langvarige problemer, er, ifølge professor i it og digitalisering på Roskilde Universitet, Jan Pries Heje, ikke set før.

Til DR siger han:

"Det er ekstremt alvorligt. På en skala fra 1-10 er vi vel oppe på en 8-9 stykker. Især hvis de ikke snart får løst problemet."

Serverskifte

Ifølge Nets er problemerne opstået i forbindelse med et planlagt serverskifte, men yderligere uddybning af den tekniske baggrund vil Peter Güsling ikke give.

"Vi har en server, som vi er nødt til at skifte. Det er et internt it-problem, og derfor tager det noget tid at skifte fra denne server til en anden. Vi bruger al vores tid på at få denne overflytning til at ske. Derfor kan vi for nuværende ikke komme med en nærmere forklaring," lyder det.

Mens nogle blot venter på igen at kunne tilgå diverse sider for nemhedens skyld, så skaber utilgængeligheden større problemer i eksempelvis sundhedsvæsenet.

Patienter der ikke kan tilgå sit medicinkort, og borgere der oplever problemer med at tilgå corona-pas-appen. Men det kan ikke blive ved med at gå, mener Jan Pries Heje:

"Hvis det varer ved, bliver man nødt til at tage nogle konsekvenser. Der bliver ansvarspådragende ganske snart, hvis ikke systemet kommer op at køre igen snart."

Også fra cybersikkerhedsekspert Peter Kruse mæder håndteringen af it-problemerne hos Nets kritik.

På LinkedIn skriver han:

"Det er altså en lille smule frustrerende det her NemID nedbrud. Ikke alene har det varet i mere end 2 døgn, men værre er det, at man dels ikke får informationer om årsag og forventet normal drift, og dels at man ikke kan foretage flybestillinger, hotel bookings eller handle online hvor der bruges NETS 3D."

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til Systemafdelingen i Hvidovre

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,