Ransomware har sendt priser på cyberforsikringer på himmelflugt

Ransomware-bølgen har kostet forsikringsselskaberne dyrt, og priserne er derfor tordnet i vejret i de seneste par år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har i årevis reelt været alt for billigt at forsikre sig mod omkostninger forbundet med cyberangreb, og det er forsikringsbranchen nu i fuld gang med at justere.

Sådan lyder budskabet fra leder af forsikringsselskabets If’s cyberenhed, Mikko Peltonen.

Han fortæller til FinansWatch, at cyberforsikringer for nogle år siden var prissat alt for lavt i forhold til risikoen.

Siden har vi for alvor set især antallet af ransomware-angreb eksplodere.

Det har ført til, at mange virksomheder er blevet ramt af angrebene med risiko for, at det kan koste dem dyrt.

Mikko Peltonen siger til FinansWatch, at prisstigningerne på cyberforsikringer i de seneste par er steget med 80 procent eller mere.

“Den gennemsnitlige stigning på præmierne har oversteget enhver anden form for forsikring de sidste par år. Den har ifølge flere studier været mellem 50 og 80 procent. I nogle tilfælde er det endnu mere. Det er primært for de store industrivirksomheder, men det gælder også de mindre virksomheder,” siger han.

Han siger, at If vurderer, at markedet for cyberforsikringer fortsat står til at vokse eksplosivt i de kommende år.

Du kan læse Computerworlds gennemgang af en cyberforsikring her:

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen