Ransomware har sendt priser på cyberforsikringer på himmelflugt

Ransomware-bølgen har kostet forsikringsselskaberne dyrt, og priserne er derfor tordnet i vejret i de seneste par år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har i årevis reelt været alt for billigt at forsikre sig mod omkostninger forbundet med cyberangreb, og det er forsikringsbranchen nu i fuld gang med at justere.

Sådan lyder budskabet fra leder af forsikringsselskabets If’s cyberenhed, Mikko Peltonen.

Han fortæller til FinansWatch, at cyberforsikringer for nogle år siden var prissat alt for lavt i forhold til risikoen.

Siden har vi for alvor set især antallet af ransomware-angreb eksplodere.

Det har ført til, at mange virksomheder er blevet ramt af angrebene med risiko for, at det kan koste dem dyrt.

Mikko Peltonen siger til FinansWatch, at prisstigningerne på cyberforsikringer i de seneste par er steget med 80 procent eller mere.

“Den gennemsnitlige stigning på præmierne har oversteget enhver anden form for forsikring de sidste par år. Den har ifølge flere studier været mellem 50 og 80 procent. I nogle tilfælde er det endnu mere. Det er primært for de store industrivirksomheder, men det gælder også de mindre virksomheder,” siger han.

Han siger, at If vurderer, at markedet for cyberforsikringer fortsat står til at vokse eksplosivt i de kommende år.

Du kan læse Computerworlds gennemgang af en cyberforsikring her:

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse