Ransomware har sendt priser på cyberforsikringer på himmelflugt

Ransomware-bølgen har kostet forsikringsselskaberne dyrt, og priserne er derfor tordnet i vejret i de seneste par år.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har i årevis reelt været alt for billigt at forsikre sig mod omkostninger forbundet med cyberangreb, og det er forsikringsbranchen nu i fuld gang med at justere.

Sådan lyder budskabet fra leder af forsikringsselskabets If’s cyberenhed, Mikko Peltonen.

Han fortæller til FinansWatch, at cyberforsikringer for nogle år siden var prissat alt for lavt i forhold til risikoen.

Siden har vi for alvor set især antallet af ransomware-angreb eksplodere.

Det har ført til, at mange virksomheder er blevet ramt af angrebene med risiko for, at det kan koste dem dyrt.

Mikko Peltonen siger til FinansWatch, at prisstigningerne på cyberforsikringer i de seneste par er steget med 80 procent eller mere.

“Den gennemsnitlige stigning på præmierne har oversteget enhver anden form for forsikring de sidste par år. Den har ifølge flere studier været mellem 50 og 80 procent. I nogle tilfælde er det endnu mere. Det er primært for de store industrivirksomheder, men det gælder også de mindre virksomheder,” siger han.

Han siger, at If vurderer, at markedet for cyberforsikringer fortsat står til at vokse eksplosivt i de kommende år.

Du kan læse Computerworlds gennemgang af en cyberforsikring her:

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

PlanBørnefonden

Digital Solutions Architect

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo