Skattevæsenets it-forbrug skal tøjles: Regeringen vil indføre loft og helt ny tilgang til styring af it-projekterne

Regeringen vil have tøjlet skattevæsenets it-aktiviteter og have indført en helt ny tilgang til styringen af skattevæsenets it-projekter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Loft over it-aktiviteterne. Ny tilgang til styring. Klare rammer.

Sådan lyder hovedpunkterne i den plan, der sigter efter genopretning af det danske skattevæsen, som i årevis har været plaget af it-skandaler og it-problemer - samtidig med, at digitaliseringen har kørt for fuld damp.

Planen kommer nu til at danne udgangspunkt for de politiske forhandlinger i Folketinget.

Regeringen har netop indkaldt de øvrige politiske partier til forhandlingerne for at sikre en langvarig genopretning af skattevæsenet.

Forhandlingerne skal munde ud i en aftale om skattevæsenet, som strækker sig helt frem til 2027.

Og der kan være store ting i vente for skattevæsenet. For anbefalingerne fra regeringens ekspertråd indeholder blandt andet et loft over de it-aktiviteter, der håndteres i skattevæsenet.

Skattevæsenets it-portefølje er i dag en af statens største og mest komplekse.

Konkret vil regeringen have sat en stopper for den eskalering i it-udgifter, som skattevæsenet har haft.

Regeringen vil således have gennemført en plan, hvor de samlede it-udgifter stiger med 230 millioner kroner i 2023 og 180 millioner kroner i 2024 i forhold til 2021-niveau.

Derfor skal udgifterne falde til et ‘modsvarende lavere niveau i 2025-2027,” hedder det.

“Hensynet i de første år er at imødegå en stigning i it-driften samtidig med, at skattevæsenet kan færdiggøre de store igangværende udviklingsprojekter, og at moderniseringen af skattevæsenets portefølje af legacy-systemer kan påbegyndes. Hensynet i de sidste år er at sikre et lavere aktivitetsniveau, som kan øge eksekveringsevnen og skabe ro i it-organisationen,” hedder det.

Bedre styring

Regeringen vil desuden have forbedret styringen af skattevæsenets it-projekter.

Ifølge anbefalingerne har it-styringen været ‘betydeligt udfordret’ i de senere år - ikke mindst fordi, at scopet har været stort samt fordi, at it-organisationen har været for umoden og manglet kompetencer.

Regeringen ønsker derfor fokus på mindre it-projekter, som er nemmere at styre, mens det skal være slut med større it-projekter til mere end 300 millioner kroner.

Hertil kommer, at regeringen vil følge anbefalingen om at skære yderligere ned for skattevæsenets brug af eksterne konsulenter, så en langt højere grad af de såkaldte it-styringskompetencer kan findes internt.

Du finder alle de anbefalinger til forbedringer af skattevæsenet, som regeringen vil tage udgangspunkt i, i denne rapport

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S