Skattevæsenets it-forbrug skal tøjles: Regeringen vil indføre loft og helt ny tilgang til styring af it-projekterne

Regeringen vil have tøjlet skattevæsenets it-aktiviteter og have indført en helt ny tilgang til styringen af skattevæsenets it-projekter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Loft over it-aktiviteterne. Ny tilgang til styring. Klare rammer.

Sådan lyder hovedpunkterne i den plan, der sigter efter genopretning af det danske skattevæsen, som i årevis har været plaget af it-skandaler og it-problemer - samtidig med, at digitaliseringen har kørt for fuld damp.

Planen kommer nu til at danne udgangspunkt for de politiske forhandlinger i Folketinget.

Regeringen har netop indkaldt de øvrige politiske partier til forhandlingerne for at sikre en langvarig genopretning af skattevæsenet.

Forhandlingerne skal munde ud i en aftale om skattevæsenet, som strækker sig helt frem til 2027.

Og der kan være store ting i vente for skattevæsenet. For anbefalingerne fra regeringens ekspertråd indeholder blandt andet et loft over de it-aktiviteter, der håndteres i skattevæsenet.

Skattevæsenets it-portefølje er i dag en af statens største og mest komplekse.

Konkret vil regeringen have sat en stopper for den eskalering i it-udgifter, som skattevæsenet har haft.

Regeringen vil således have gennemført en plan, hvor de samlede it-udgifter stiger med 230 millioner kroner i 2023 og 180 millioner kroner i 2024 i forhold til 2021-niveau.

Derfor skal udgifterne falde til et ‘modsvarende lavere niveau i 2025-2027,” hedder det.

“Hensynet i de første år er at imødegå en stigning i it-driften samtidig med, at skattevæsenet kan færdiggøre de store igangværende udviklingsprojekter, og at moderniseringen af skattevæsenets portefølje af legacy-systemer kan påbegyndes. Hensynet i de sidste år er at sikre et lavere aktivitetsniveau, som kan øge eksekveringsevnen og skabe ro i it-organisationen,” hedder det.

Bedre styring

Regeringen vil desuden have forbedret styringen af skattevæsenets it-projekter.

Ifølge anbefalingerne har it-styringen været ‘betydeligt udfordret’ i de senere år - ikke mindst fordi, at scopet har været stort samt fordi, at it-organisationen har været for umoden og manglet kompetencer.

Regeringen ønsker derfor fokus på mindre it-projekter, som er nemmere at styre, mens det skal være slut med større it-projekter til mere end 300 millioner kroner.

Hertil kommer, at regeringen vil følge anbefalingen om at skære yderligere ned for skattevæsenets brug af eksterne konsulenter, så en langt højere grad af de såkaldte it-styringskompetencer kan findes internt.

Du finder alle de anbefalinger til forbedringer af skattevæsenet, som regeringen vil tage udgangspunkt i, i denne rapport

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S