Skattevæsenets it-forbrug skal tøjles: Regeringen vil indføre loft og helt ny tilgang til styring af it-projekterne

Regeringen vil have tøjlet skattevæsenets it-aktiviteter og have indført en helt ny tilgang til styringen af skattevæsenets it-projekter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Loft over it-aktiviteterne. Ny tilgang til styring. Klare rammer.

Sådan lyder hovedpunkterne i den plan, der sigter efter genopretning af det danske skattevæsen, som i årevis har været plaget af it-skandaler og it-problemer - samtidig med, at digitaliseringen har kørt for fuld damp.

Planen kommer nu til at danne udgangspunkt for de politiske forhandlinger i Folketinget.

Regeringen har netop indkaldt de øvrige politiske partier til forhandlingerne for at sikre en langvarig genopretning af skattevæsenet.

Forhandlingerne skal munde ud i en aftale om skattevæsenet, som strækker sig helt frem til 2027.

Og der kan være store ting i vente for skattevæsenet. For anbefalingerne fra regeringens ekspertråd indeholder blandt andet et loft over de it-aktiviteter, der håndteres i skattevæsenet.

Skattevæsenets it-portefølje er i dag en af statens største og mest komplekse.

Konkret vil regeringen have sat en stopper for den eskalering i it-udgifter, som skattevæsenet har haft.

Regeringen vil således have gennemført en plan, hvor de samlede it-udgifter stiger med 230 millioner kroner i 2023 og 180 millioner kroner i 2024 i forhold til 2021-niveau.

Derfor skal udgifterne falde til et ‘modsvarende lavere niveau i 2025-2027,” hedder det.

“Hensynet i de første år er at imødegå en stigning i it-driften samtidig med, at skattevæsenet kan færdiggøre de store igangværende udviklingsprojekter, og at moderniseringen af skattevæsenets portefølje af legacy-systemer kan påbegyndes. Hensynet i de sidste år er at sikre et lavere aktivitetsniveau, som kan øge eksekveringsevnen og skabe ro i it-organisationen,” hedder det.

Bedre styring

Regeringen vil desuden have forbedret styringen af skattevæsenets it-projekter.

Ifølge anbefalingerne har it-styringen været ‘betydeligt udfordret’ i de senere år - ikke mindst fordi, at scopet har været stort samt fordi, at it-organisationen har været for umoden og manglet kompetencer.

Regeringen ønsker derfor fokus på mindre it-projekter, som er nemmere at styre, mens det skal være slut med større it-projekter til mere end 300 millioner kroner.

Hertil kommer, at regeringen vil følge anbefalingen om at skære yderligere ned for skattevæsenets brug af eksterne konsulenter, så en langt højere grad af de såkaldte it-styringskompetencer kan findes internt.

Du finder alle de anbefalinger til forbedringer af skattevæsenet, som regeringen vil tage udgangspunkt i, i denne rapport

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos