Samsung ude for endnu et kæmpe-databrud på under seks måneder

Den sydkoreanske tech-gigant er ude for årets andet massive databrud

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den sydkoreanske elektronik-kæmpe er ude for et endnu et massivt databrud efter det i marts måned fik hacket for næsten 200 gigabyte kildekode og sikkerhedsalgoritmer.

I denne ombæring tyder det på, at det er Samsung kunders personoplysninger såsom navne, fødselsdatoer kontaktoplysninger og andre demografiske oplysninger, som er blevet lænset fra klodens største mobil-producent.

En talsperson fra Samsung forsikrer, at ingen brugeres kreditkort-oplysninger eller offentlige ID-numre er blevet berørt af sikkerhedsbristen.

Selve sikkerhedsbruddet forgik mod slutningen af juli måned 2022, og blev opdaget den 4. august af Samsung.

”Samsung opdagede hændelsen og har handlet for at sikre de berørte systemer. Som en del af vores igangværende undersøgelse, har vi hyret en ledende eksterne cybersikkerhedsvirksomhed og koordinerer efterforskningen med myndighederne, ” lyder efterfølgende i en meddelelse fra Samsung.

Kontakter berørte brugere

Samsung kommunikerer endnu ikke, hvor mange og hvor omfattende sikkerhedsbruddet har været, men sender i disse dage besked til de berørte brugere.

I beskeden specificerer selskabet at brugere med kompromitterede oplysninger skal være ekstra opmærksomme på eventuelle phishing-forsøg eller uopfordret kommunikation der spørger efter personlige oplysninger eller henviser til sider der efterspørger personlige oplysninger.

Dertil anbefaler Samsung at undgå at klikke på vedhæftelser i mistænkelige mails og holde øje med anden mistænkelig aktivitet på tværs af ens konti.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS