Samsung ude for endnu et kæmpe-databrud på under seks måneder

Den sydkoreanske tech-gigant er ude for årets andet massive databrud

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den sydkoreanske elektronik-kæmpe er ude for et endnu et massivt databrud efter det i marts måned fik hacket for næsten 200 gigabyte kildekode og sikkerhedsalgoritmer.

I denne ombæring tyder det på, at det er Samsung kunders personoplysninger såsom navne, fødselsdatoer kontaktoplysninger og andre demografiske oplysninger, som er blevet lænset fra klodens største mobil-producent.

En talsperson fra Samsung forsikrer, at ingen brugeres kreditkort-oplysninger eller offentlige ID-numre er blevet berørt af sikkerhedsbristen.

Selve sikkerhedsbruddet forgik mod slutningen af juli måned 2022, og blev opdaget den 4. august af Samsung.

”Samsung opdagede hændelsen og har handlet for at sikre de berørte systemer. Som en del af vores igangværende undersøgelse, har vi hyret en ledende eksterne cybersikkerhedsvirksomhed og koordinerer efterforskningen med myndighederne, ” lyder efterfølgende i en meddelelse fra Samsung.

Kontakter berørte brugere

Samsung kommunikerer endnu ikke, hvor mange og hvor omfattende sikkerhedsbruddet har været, men sender i disse dage besked til de berørte brugere.

I beskeden specificerer selskabet at brugere med kompromitterede oplysninger skal være ekstra opmærksomme på eventuelle phishing-forsøg eller uopfordret kommunikation der spørger efter personlige oplysninger eller henviser til sider der efterspørger personlige oplysninger.

Dertil anbefaler Samsung at undgå at klikke på vedhæftelser i mistænkelige mails og holde øje med anden mistænkelig aktivitet på tværs af ens konti.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S