Samsung ude for endnu et kæmpe-databrud på under seks måneder

Den sydkoreanske tech-gigant er ude for årets andet massive databrud

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den sydkoreanske elektronik-kæmpe er ude for et endnu et massivt databrud efter det i marts måned fik hacket for næsten 200 gigabyte kildekode og sikkerhedsalgoritmer.

I denne ombæring tyder det på, at det er Samsung kunders personoplysninger såsom navne, fødselsdatoer kontaktoplysninger og andre demografiske oplysninger, som er blevet lænset fra klodens største mobil-producent.

En talsperson fra Samsung forsikrer, at ingen brugeres kreditkort-oplysninger eller offentlige ID-numre er blevet berørt af sikkerhedsbristen.

Selve sikkerhedsbruddet forgik mod slutningen af juli måned 2022, og blev opdaget den 4. august af Samsung.

”Samsung opdagede hændelsen og har handlet for at sikre de berørte systemer. Som en del af vores igangværende undersøgelse, har vi hyret en ledende eksterne cybersikkerhedsvirksomhed og koordinerer efterforskningen med myndighederne, ” lyder efterfølgende i en meddelelse fra Samsung.

Kontakter berørte brugere

Samsung kommunikerer endnu ikke, hvor mange og hvor omfattende sikkerhedsbruddet har været, men sender i disse dage besked til de berørte brugere.

I beskeden specificerer selskabet at brugere med kompromitterede oplysninger skal være ekstra opmærksomme på eventuelle phishing-forsøg eller uopfordret kommunikation der spørger efter personlige oplysninger eller henviser til sider der efterspørger personlige oplysninger.

Dertil anbefaler Samsung at undgå at klikke på vedhæftelser i mistænkelige mails og holde øje med anden mistænkelig aktivitet på tværs af ens konti.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S