Samsung hacket: Kildekode, algoritmer og 200 gigabyte kritisk data faldet i hackergruppes hænder

Kendt hackergruppe stjæler efter succestig hacker-angreb vigtige kildekoder og 200 gigabyte forretningskritisk data hos Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Hackergruppen Lapsus$ er sluppet afsted med 200 GB data fra mægtige Samsung under et succesrigt hacker-angreb.

De tabte data indeholder blandt andet kildekoder til en række af Samsungs teknologier samt de algoritmer, som Samsung har bygget sine biometriske sikkerheds-løsninger op omkring.

Lapsus$ stod også fornylig bag et stort hacker-angreb mod Nvidia.

På Telegram-sitet tager Lapsus$ ansvaret for angrebet. Her fortæller gruppen, at den nu har sikret sig kildekoden til applets installeret i Samsungs vidt udbredte TrustZone-miljø.

Lapsus$ har desuden sikret sig algoritmerne bag alle Samsungs biometriske adgangs-løsninger samt bootloader-kildekode til alle de nye nyeste Samsung Galaxy-telefoner.

Hertil kommer fortrolige data fra den amerikanske chip-producent Qualcomm, der leverer forskellige teknologier til Samsungs telefoner.

Ikke mindst kildekoden kan komme til at udgøre et problem for Samsung i hænderne på hackerne.

Den kan nemlig anvendes til at finde sårbarheder i softwaren, som ellers kan være svære at finde, og dermed give mulighed for adgang dybt inde i systemerne.

Samsung bekræfter, at selskabet er blevet hacket, men meddeler, at hackerne ikke har haft adgang til data om kunder eller ansatte.

Det er endnu uklart, hvad Lapsus$ vil anvende de stjålne data til.

Da gruppen hackede Nvidia krævede den måske lidt usædvanligt, at Nvidia lukkede for Lite Hash Rate-featuren og gjorde grafik-driverne til macOS, Windows og Linux til open source.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Infrastruktur | Nyborg

IBM Infrastructure Days

Hvordan skaber du en sikker, robust og moderne IT-infrastruktur i en tid, hvor AI, cloud og nye sikkerhedskrav ændrer spillereglerne?

Digital transformation | København

Fra teknolog til strateg: IT-ledelse i en AI- og forretningsdrevet virkelighed

Hvordan tager du ejerskab over strategi, ledelse og teknologi i en AI-drevet virkelighed? På konferencen møder du frontløbere, der transformerer IT fra servicefunktion til strategisk enabler for forretningen med fokus på cloud, sikkerhed, AI-etik...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S