Samsung hacket: Kildekode, algoritmer og 200 gigabyte kritisk data faldet i hackergruppes hænder

Kendt hackergruppe stjæler efter succestig hacker-angreb vigtige kildekoder og 200 gigabyte forretningskritisk data hos Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Hackergruppen Lapsus$ er sluppet afsted med 200 GB data fra mægtige Samsung under et succesrigt hacker-angreb.

De tabte data indeholder blandt andet kildekoder til en række af Samsungs teknologier samt de algoritmer, som Samsung har bygget sine biometriske sikkerheds-løsninger op omkring.

Lapsus$ stod også fornylig bag et stort hacker-angreb mod Nvidia.

På Telegram-sitet tager Lapsus$ ansvaret for angrebet. Her fortæller gruppen, at den nu har sikret sig kildekoden til applets installeret i Samsungs vidt udbredte TrustZone-miljø.

Lapsus$ har desuden sikret sig algoritmerne bag alle Samsungs biometriske adgangs-løsninger samt bootloader-kildekode til alle de nye nyeste Samsung Galaxy-telefoner.

Hertil kommer fortrolige data fra den amerikanske chip-producent Qualcomm, der leverer forskellige teknologier til Samsungs telefoner.

Ikke mindst kildekoden kan komme til at udgøre et problem for Samsung i hænderne på hackerne.

Den kan nemlig anvendes til at finde sårbarheder i softwaren, som ellers kan være svære at finde, og dermed give mulighed for adgang dybt inde i systemerne.

Samsung bekræfter, at selskabet er blevet hacket, men meddeler, at hackerne ikke har haft adgang til data om kunder eller ansatte.

Det er endnu uklart, hvad Lapsus$ vil anvende de stjålne data til.

Da gruppen hackede Nvidia krævede den måske lidt usædvanligt, at Nvidia lukkede for Lite Hash Rate-featuren og gjorde grafik-driverne til macOS, Windows og Linux til open source.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S