Samsung hacket: Kildekode, algoritmer og 200 gigabyte kritisk data faldet i hackergruppes hænder

Kendt hackergruppe stjæler efter succestig hacker-angreb vigtige kildekoder og 200 gigabyte forretningskritisk data hos Samsung.

Artikel top billede

(Foto: Samsung)

Hackergruppen Lapsus$ er sluppet afsted med 200 GB data fra mægtige Samsung under et succesrigt hacker-angreb.

De tabte data indeholder blandt andet kildekoder til en række af Samsungs teknologier samt de algoritmer, som Samsung har bygget sine biometriske sikkerheds-løsninger op omkring.

Lapsus$ stod også fornylig bag et stort hacker-angreb mod Nvidia.

På Telegram-sitet tager Lapsus$ ansvaret for angrebet. Her fortæller gruppen, at den nu har sikret sig kildekoden til applets installeret i Samsungs vidt udbredte TrustZone-miljø.

Lapsus$ har desuden sikret sig algoritmerne bag alle Samsungs biometriske adgangs-løsninger samt bootloader-kildekode til alle de nye nyeste Samsung Galaxy-telefoner.

Hertil kommer fortrolige data fra den amerikanske chip-producent Qualcomm, der leverer forskellige teknologier til Samsungs telefoner.

Ikke mindst kildekoden kan komme til at udgøre et problem for Samsung i hænderne på hackerne.

Den kan nemlig anvendes til at finde sårbarheder i softwaren, som ellers kan være svære at finde, og dermed give mulighed for adgang dybt inde i systemerne.

Samsung bekræfter, at selskabet er blevet hacket, men meddeler, at hackerne ikke har haft adgang til data om kunder eller ansatte.

Det er endnu uklart, hvad Lapsus$ vil anvende de stjålne data til.

Da gruppen hackede Nvidia krævede den måske lidt usædvanligt, at Nvidia lukkede for Lite Hash Rate-featuren og gjorde grafik-driverne til macOS, Windows og Linux til open source.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job