Windows Defender-fejl skaber falsk positiv trussel hos brugerne

En fejl i Windows Defender har gjort, at flere brugere har fået en meddelelse om trusler, men beskeden er falsk. Se fejlmeddelelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Flere Windows-brugere har søndag fået lidt af en forskrækkelse.

Windows Defender kom nemlig med en advarsel om en virustrussel kaldet ’Behavior:Win32/Hive.ZY’. Men det er falsk alarm, og din computer har det fint. Den faktiske trussel står som en generisk søgen efter mistænkelig aktivitet og ikke en virus.

Det skriver Windowscentral.

”Denne generiske detektion for mistænkelig adfærd er designet til at fange potentielt ondsindede filer. Hvis du har downloadet en fil eller modtaget den via e-mail, skal du sikre dig, at den er fra en pålidelig kilde, før du åbner den,” meddeler Microsoft selv om fejlen.

Når brugere valgte at udføre handlinger for at ordne problemet, ville meddelelsen ikke forsvinde, og brugeren ville fortsætte med at modtage advarslen.

Problemet ser ud til at være forårsaget af Security Intelligence Update til Microsoft Defender Antivirus - KB2267602 Version 1.373.1508.0, meddeler mediet på baggrund af meddelelser fra Microsoft Support Forum.

Microsoft er kommet med en løsning på problemet. Windows-brugere bør søge efter tilgængelige opdateringer i Windows Sikkerhed og vælge den seneste, så bør problemet være ordnet.

Microsoft har nemlig udgivet Microsoft Defender-sikkerhedsintelligence-opdatering version 1.373.1537.0, og den bør indeholde løsningen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job