Windows Defender-fejl skaber falsk positiv trussel hos brugerne

En fejl i Windows Defender har gjort, at flere brugere har fået en meddelelse om trusler, men beskeden er falsk. Se fejlmeddelelsen her.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft)

Flere Windows-brugere har søndag fået lidt af en forskrækkelse.

Windows Defender kom nemlig med en advarsel om en virustrussel kaldet ’Behavior:Win32/Hive.ZY’. Men det er falsk alarm, og din computer har det fint. Den faktiske trussel står som en generisk søgen efter mistænkelig aktivitet og ikke en virus.

Det skriver Windowscentral.

”Denne generiske detektion for mistænkelig adfærd er designet til at fange potentielt ondsindede filer. Hvis du har downloadet en fil eller modtaget den via e-mail, skal du sikre dig, at den er fra en pålidelig kilde, før du åbner den,” meddeler Microsoft selv om fejlen.

Når brugere valgte at udføre handlinger for at ordne problemet, ville meddelelsen ikke forsvinde, og brugeren ville fortsætte med at modtage advarslen.

Problemet ser ud til at være forårsaget af Security Intelligence Update til Microsoft Defender Antivirus - KB2267602 Version 1.373.1508.0, meddeler mediet på baggrund af meddelelser fra Microsoft Support Forum.

Microsoft er kommet med en løsning på problemet. Windows-brugere bør søge efter tilgængelige opdateringer i Windows Sikkerhed og vælge den seneste, så bør problemet være ordnet.

Microsoft har nemlig udgivet Microsoft Defender-sikkerhedsintelligence-opdatering version 1.373.1537.0, og den bør indeholde løsningen.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S