Bog: Endelig får Terry Pratchett sin velfortjente gravskrift

I 2015 gik en af verdens mest læste og elskede forfattere bort, og nu kommer endelig den officielle og underholdende biografi om manden bag blandt andet Discworld og Good Omens.

Artikel top billede

De fleste i it-branchen har læst eller i hvert fald hørt om The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, hvor Douglas Adams vender den undertiden selvhøjtidelige science fiction-genre på hovedet og gør den til et hylende morsomt og ofte bizart billede på eksistensens paradokser.

Mærkværdigvis er britiske Sir Terry Pratchett ikke helt så kendt herhjemme, og det er både synd og skam. For han gør omtrent det samme – og meget mere til – med fantasygenren.

Særligt kendt er han for sin omfattende bogserie om Discworld; en flad verden, hvor man faktisk kan falde ud over kanten. Her er alt fra kloge hekse til lede, danseglade elvere, paparazzi-vampyrer og guder, der kaster tordenkiler mod uforsigtige ateister.

På Discworld er Døden en grundlæggende rimelig fyr, der elsker karryretter, er glad for katte, fra tid til anden tager på ferie – og som desværre tog Pratchett med sig i 2015.

Her sidst i september kommer endelig den officielle biografi om manden, der gennem mange år var en af de mest elskede og populære forfattere i Storbritannien. Han var samtidig en af nyere tids fineste eksponenter for en helt særlig kombination af humanisme og indsigtsfuld humor.

Ligeledes rummer hans forfatterskab tusindvis af morsomme citater og iagttagelser om – bogstaveligt talt – alt mellem himmel og jord. Blandt andet at det er tegn på begyndende sindssyge at afslutte en sætning med fem udråbstegn.

Terry Pratchett begyndte selv på bogen, der nu udkommer under titlen Terry Pratchett: A Life With Footnotes: The Official Biography. Som forfatter står Rob Wilkins, der kendte og arbejdede som assistent for Pratchett gennem mange år.

Bogen tegner et rørende og underholdende billede af manden, der som ganske ung fik at vide af en lærer, at han aldrig ville blive til noget – og som derefter brugte resten af livet på at vise, hvor meget læreren tog fejl.

Terry Pratchett: A Life With Footnotes: The Official Biography er uomgængelig læsning for Pratchett-fans og rummer desuden en lang række anekdoter om en mand og et forfatterskab, der fortjener at leve videre.

For som det konstateres i en af Pratchetts mange bøger: “No one is actually dead until the ripples they cause in the world die away.”

Titel: Terry Pratchett: A Life With Footnotes: The Official Biography / Forfatter: Rob Wilkins / Udkommer 29. september

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S