Markedet er for usikkert: Jeppe Hedaa og 7N dropper børsnotering

Rigmand og 7N-ejer Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere konsulent 7N i år. Grund: Markedet er for usikkert for tiden.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Rigmand Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere sit fremadstormende it-konsulenthus 7N i år, fortæller han til Børsen.

Grund: Markedet er for usikkert for tiden med krig, stigende renter og generel usikkerhed på aktiemarkedet. Det gør det til en risikabel affære at børsnotere selskaber nu.

“Jeg kan godt frygte, at mennesker, der investerer i 7N, kort tid efter må se hele markedet falde med 5-10 procent, og det er ikke den start, som jeg ønsker, at nye ejere skal opleve i relation til prissætning. Så ja, det er nok lagt lidt på is. Men man kan jo altid åbne fryseren igen,” siger han avisen.

Jeppe Hedaa var ellers i foråret ret stålsat på at børsnotere 7N.

I marts pegede han på, at han fandt det ‘naturligt,’ at selskabet i kraft af sin størrelse og omsætning på mere end milliard kroner lod den almene dansker få del i værdiskabelsen.

https://www.computerworld.dk/art/260300/jeppe-hedaa-sigter-efter-boersnotering-af-7n-i-2022

7N har et par hundrede fastansatte medarbejdere og har tilknyttet omkring 1.600 konsulenter, som udlejes via selskabet.

Jeppe Hedaa overlod for et års tid siden direktørposten til den da 42-årige Sebastian Podlesny efter 23 år på posten.

https://www.computerworld.dk/art/257195/jeppe-hedaa-traeder-tilbage-som-ceo-for-7n-efter-23-aar-her-er-konsulenthusets-nye-direktoer

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect