Markedet er for usikkert: Jeppe Hedaa og 7N dropper børsnotering

Rigmand og 7N-ejer Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere konsulent 7N i år. Grund: Markedet er for usikkert for tiden.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Rigmand Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere sit fremadstormende it-konsulenthus 7N i år, fortæller han til Børsen.

Grund: Markedet er for usikkert for tiden med krig, stigende renter og generel usikkerhed på aktiemarkedet. Det gør det til en risikabel affære at børsnotere selskaber nu.

“Jeg kan godt frygte, at mennesker, der investerer i 7N, kort tid efter må se hele markedet falde med 5-10 procent, og det er ikke den start, som jeg ønsker, at nye ejere skal opleve i relation til prissætning. Så ja, det er nok lagt lidt på is. Men man kan jo altid åbne fryseren igen,” siger han avisen.

Jeppe Hedaa var ellers i foråret ret stålsat på at børsnotere 7N.

I marts pegede han på, at han fandt det ‘naturligt,’ at selskabet i kraft af sin størrelse og omsætning på mere end milliard kroner lod den almene dansker få del i værdiskabelsen.

https://www.computerworld.dk/art/260300/jeppe-hedaa-sigter-efter-boersnotering-af-7n-i-2022

7N har et par hundrede fastansatte medarbejdere og har tilknyttet omkring 1.600 konsulenter, som udlejes via selskabet.

Jeppe Hedaa overlod for et års tid siden direktørposten til den da 42-årige Sebastian Podlesny efter 23 år på posten.

https://www.computerworld.dk/art/257195/jeppe-hedaa-traeder-tilbage-som-ceo-for-7n-efter-23-aar-her-er-konsulenthusets-nye-direktoer

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job