Markedet er for usikkert: Jeppe Hedaa og 7N dropper børsnotering

Rigmand og 7N-ejer Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere konsulent 7N i år. Grund: Markedet er for usikkert for tiden.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Rigmand Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere sit fremadstormende it-konsulenthus 7N i år, fortæller han til Børsen.

Grund: Markedet er for usikkert for tiden med krig, stigende renter og generel usikkerhed på aktiemarkedet. Det gør det til en risikabel affære at børsnotere selskaber nu.

“Jeg kan godt frygte, at mennesker, der investerer i 7N, kort tid efter må se hele markedet falde med 5-10 procent, og det er ikke den start, som jeg ønsker, at nye ejere skal opleve i relation til prissætning. Så ja, det er nok lagt lidt på is. Men man kan jo altid åbne fryseren igen,” siger han avisen.

Jeppe Hedaa var ellers i foråret ret stålsat på at børsnotere 7N.

I marts pegede han på, at han fandt det ‘naturligt,’ at selskabet i kraft af sin størrelse og omsætning på mere end milliard kroner lod den almene dansker få del i værdiskabelsen.

https://www.computerworld.dk/art/260300/jeppe-hedaa-sigter-efter-boersnotering-af-7n-i-2022

7N har et par hundrede fastansatte medarbejdere og har tilknyttet omkring 1.600 konsulenter, som udlejes via selskabet.

Jeppe Hedaa overlod for et års tid siden direktørposten til den da 42-årige Sebastian Podlesny efter 23 år på posten.

https://www.computerworld.dk/art/257195/jeppe-hedaa-traeder-tilbage-som-ceo-for-7n-efter-23-aar-her-er-konsulenthusets-nye-direktoer

ABENA

IT Administrator

Sydjylland

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job