Markedet er for usikkert: Jeppe Hedaa og 7N dropper børsnotering

Rigmand og 7N-ejer Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere konsulent 7N i år. Grund: Markedet er for usikkert for tiden.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Rigmand Jeppe Hedaa dropper planerne om at børsnotere sit fremadstormende it-konsulenthus 7N i år, fortæller han til Børsen.

Grund: Markedet er for usikkert for tiden med krig, stigende renter og generel usikkerhed på aktiemarkedet. Det gør det til en risikabel affære at børsnotere selskaber nu.

“Jeg kan godt frygte, at mennesker, der investerer i 7N, kort tid efter må se hele markedet falde med 5-10 procent, og det er ikke den start, som jeg ønsker, at nye ejere skal opleve i relation til prissætning. Så ja, det er nok lagt lidt på is. Men man kan jo altid åbne fryseren igen,” siger han avisen.

Jeppe Hedaa var ellers i foråret ret stålsat på at børsnotere 7N.

I marts pegede han på, at han fandt det ‘naturligt,’ at selskabet i kraft af sin størrelse og omsætning på mere end milliard kroner lod den almene dansker få del i værdiskabelsen.

https://www.computerworld.dk/art/260300/jeppe-hedaa-sigter-efter-boersnotering-af-7n-i-2022

7N har et par hundrede fastansatte medarbejdere og har tilknyttet omkring 1.600 konsulenter, som udlejes via selskabet.

Jeppe Hedaa overlod for et års tid siden direktørposten til den da 42-årige Sebastian Podlesny efter 23 år på posten.

https://www.computerworld.dk/art/257195/jeppe-hedaa-traeder-tilbage-som-ceo-for-7n-efter-23-aar-her-er-konsulenthusets-nye-direktoer

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision