Jeppe Hedaa sigter efter børsnotering af 7N i 2022

Det fremadstormende 7N er på vej mod en børsnotering på den københavnske hovedbørs. Står det til Jeppe Hedaa, bestyrelsesformand og storaktionær i 7N, så sker noteringen allerede i år.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Danske 7N går nu med hastige skridt mod en børsnotering.

Ambitionen lyder, at selskabet skal ramme den københavnske hovedbørs allerede i 2022, skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Jeppe Hedaa, der er storaktionær i selskabet og tidligere CEO.

Han afgav sidste år topchef-posten til polske Sebastian Podlesny, der har bestredt lederstillinger hos 7N gennem 15 år.

"Jeg har virkelig nydt rejsen frem til i dag, hvor vi er 1.600 konsulenter, og omsætningen for længst har rundet en milliard. Men grundet selskabets størrelse i dag og betydning i en samfundsmæssig kontekst, synes jeg, det er naturligt, at den almene dansker og investor får mulighed for at få del i den fremtidige værdiskabelse. Det kan vi opnå gennem en børsnotering," siger Jeppe Hedaa til Børsen.

Avisen skriver, at selskabet undersøger muligheden for at få nogle store pensionskasser med ombord som "hjørneinvestorer."

Hvis dette kan lade sig gøre, da kan 7N sandsynligvis opnå en værdi på mellem 800 og 900 millioner kroner, vurderer partner i Dansk Ejerskifte Frederik Aakard overfor Børsen.

Overtog formandspost fra Preben Damgaard

7N har selv omkring 200 fastansatte, mens selskabet har cirka 1.600 tilknyttede freelance-konsulenter.

Det største marked er det danske, der står for 60 procent af omsætningen. Herefter kommer det polske marked, hvor 7N lgieledes har en stor del af sine konsulenter.

Da Jeppe Hedaa trådte af som CEO, indtog han i stedet posten som bestyrelsesformand. Det var en post, som der tilhørte Preben Damgaard, der ligeledes er aktionær i selskabet.

Med indsættelsen af 43-årige Sebastian Podlesny lød det, at han nu skal stå i spidsen for selskabets internationalisering. Han kom fra stillingen som landechef i selskabets polske forretning.

De sidste mange år har han arbejdet på tværs af landegrænser og gået i front for udviklingen af 7N’s internationale forretninger.

7N endte med en rekordhøj omsætning for 2020 på lidt over en milliard kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Datafagtekniker til Electronic Warfare sektion i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura