Jeppe Hedaa sigter efter børsnotering af 7N i 2022

Det fremadstormende 7N er på vej mod en børsnotering på den københavnske hovedbørs. Står det til Jeppe Hedaa, bestyrelsesformand og storaktionær i 7N, så sker noteringen allerede i år.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Danske 7N går nu med hastige skridt mod en børsnotering.

Ambitionen lyder, at selskabet skal ramme den københavnske hovedbørs allerede i 2022, skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Jeppe Hedaa, der er storaktionær i selskabet og tidligere CEO.

Han afgav sidste år topchef-posten til polske Sebastian Podlesny, der har bestredt lederstillinger hos 7N gennem 15 år.

"Jeg har virkelig nydt rejsen frem til i dag, hvor vi er 1.600 konsulenter, og omsætningen for længst har rundet en milliard. Men grundet selskabets størrelse i dag og betydning i en samfundsmæssig kontekst, synes jeg, det er naturligt, at den almene dansker og investor får mulighed for at få del i den fremtidige værdiskabelse. Det kan vi opnå gennem en børsnotering," siger Jeppe Hedaa til Børsen.

Avisen skriver, at selskabet undersøger muligheden for at få nogle store pensionskasser med ombord som "hjørneinvestorer."

Hvis dette kan lade sig gøre, da kan 7N sandsynligvis opnå en værdi på mellem 800 og 900 millioner kroner, vurderer partner i Dansk Ejerskifte Frederik Aakard overfor Børsen.

Overtog formandspost fra Preben Damgaard

7N har selv omkring 200 fastansatte, mens selskabet har cirka 1.600 tilknyttede freelance-konsulenter.

Det største marked er det danske, der står for 60 procent af omsætningen. Herefter kommer det polske marked, hvor 7N lgieledes har en stor del af sine konsulenter.

Da Jeppe Hedaa trådte af som CEO, indtog han i stedet posten som bestyrelsesformand. Det var en post, som der tilhørte Preben Damgaard, der ligeledes er aktionær i selskabet.

Med indsættelsen af 43-årige Sebastian Podlesny lød det, at han nu skal stå i spidsen for selskabets internationalisering. Han kom fra stillingen som landechef i selskabets polske forretning.

De sidste mange år har han arbejdet på tværs af landegrænser og gået i front for udviklingen af 7N’s internationale forretninger.

7N endte med en rekordhøj omsætning for 2020 på lidt over en milliard kroner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job