Jeppe Hedaa sigter efter børsnotering af 7N i 2022

Det fremadstormende 7N er på vej mod en børsnotering på den københavnske hovedbørs. Står det til Jeppe Hedaa, bestyrelsesformand og storaktionær i 7N, så sker noteringen allerede i år.

Artikel top billede

(Foto: © Philip Flindt Photography / Philip Flindt)

Danske 7N går nu med hastige skridt mod en børsnotering.

Ambitionen lyder, at selskabet skal ramme den københavnske hovedbørs allerede i 2022, skriver Børsen.

Udmeldingen kommer fra Jeppe Hedaa, der er storaktionær i selskabet og tidligere CEO.

Han afgav sidste år topchef-posten til polske Sebastian Podlesny, der har bestredt lederstillinger hos 7N gennem 15 år.

"Jeg har virkelig nydt rejsen frem til i dag, hvor vi er 1.600 konsulenter, og omsætningen for længst har rundet en milliard. Men grundet selskabets størrelse i dag og betydning i en samfundsmæssig kontekst, synes jeg, det er naturligt, at den almene dansker og investor får mulighed for at få del i den fremtidige værdiskabelse. Det kan vi opnå gennem en børsnotering," siger Jeppe Hedaa til Børsen.

Avisen skriver, at selskabet undersøger muligheden for at få nogle store pensionskasser med ombord som "hjørneinvestorer."

Hvis dette kan lade sig gøre, da kan 7N sandsynligvis opnå en værdi på mellem 800 og 900 millioner kroner, vurderer partner i Dansk Ejerskifte Frederik Aakard overfor Børsen.

Overtog formandspost fra Preben Damgaard

7N har selv omkring 200 fastansatte, mens selskabet har cirka 1.600 tilknyttede freelance-konsulenter.

Det største marked er det danske, der står for 60 procent af omsætningen. Herefter kommer det polske marked, hvor 7N lgieledes har en stor del af sine konsulenter.

Da Jeppe Hedaa trådte af som CEO, indtog han i stedet posten som bestyrelsesformand. Det var en post, som der tilhørte Preben Damgaard, der ligeledes er aktionær i selskabet.

Med indsættelsen af 43-årige Sebastian Podlesny lød det, at han nu skal stå i spidsen for selskabets internationalisering. Han kom fra stillingen som landechef i selskabets polske forretning.

De sidste mange år har han arbejdet på tværs af landegrænser og gået i front for udviklingen af 7N’s internationale forretninger.

7N endte med en rekordhøj omsætning for 2020 på lidt over en milliard kroner.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S