Ubemandede mikro-butikker skyder op alle vegne i Danmark

Det knopskyder med mikro-butikker og kiosk omkring i Danmark

Artikel top billede

(Foto: Dagrofa PR)

Der er ingen kasse-personale at se i de digitaliserede mikro-butikker, som dagligvare-kæderne Dagli’Brugsen, Let-Køb og Nærkøb eksperimenterer med omkring i landet.

Det skriver Børsen.

Ved at forene Nem-ID login og QR-koder, kan de besøgende lemme sig ind i de små butikker og handle det de lyster.

Butikken er 40 fod lang, altså godt 12 meter – af den enkle grund, at den er bygget op omkring shipping-branchens standardiserede 40-fods containere.

Disse afprøves i tyndt befolkede områder, eksempelvis Fåborg godt 15 kilometer ud for Esbjerg, hvor Letkøb har placeret en specialbygget container, som nu er døgnåben.

Selve butikkerne drives af omkringliggende Let-Køb købmænd, der sørger for at fylde hylderne op og tilpasse sortimentet.

For kædeansvarlig hos Let-Køb, Kasper Qvist Rasmussen, vil modellen ikke være ensbetydende med personale-løse forretninger allevegne, men har ser potentiale i områder, hvor personale ikke er til at skaffe.

”Om det peger mod en dagligvarebranche i fremtiden uden ansatte eller med langt færre ansatte, er for mig svært at kommentere på. Jeg kigger isoleret på den her case. Vi kigger på de steder, hvor det i forvejen ikke var muligt at få personale. Der er der et potentiale til konceptet,” siger Kasper Qvist Rasmussen til mediet.

International trend

Selvbetjente butikker som handelskoncept vinder frem, siden Amazon i begyndelsen af 2016 åbnede op for sin første fuldautomatiserede Amazon Go butik i USA.

Her henvender tech-giganten med sin kiosklignende butikker primært til folk, der arbejdede i nærliggende kontorbygninger, som havde brug for at lave hurtige indkøb i deres frokostpause eller på vej hjem fra arbejde.

Siden har Amazons nye butikker taget en form, der minder mere om traditionelle supermarkeder, hvor der dog gemmer sig et væld af sensorer, kameraer og underliggende kunstig intelligens til at drive forretningerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    PlanBørnefonden

    Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS