Ubemandede mikro-butikker skyder op alle vegne i Danmark

Det knopskyder med mikro-butikker og kiosk omkring i Danmark

Artikel top billede

(Foto: Dagrofa PR)

Der er ingen kasse-personale at se i de digitaliserede mikro-butikker, som dagligvare-kæderne Dagli’Brugsen, Let-Køb og Nærkøb eksperimenterer med omkring i landet.

Det skriver Børsen.

Ved at forene Nem-ID login og QR-koder, kan de besøgende lemme sig ind i de små butikker og handle det de lyster.

Butikken er 40 fod lang, altså godt 12 meter – af den enkle grund, at den er bygget op omkring shipping-branchens standardiserede 40-fods containere.

Disse afprøves i tyndt befolkede områder, eksempelvis Fåborg godt 15 kilometer ud for Esbjerg, hvor Letkøb har placeret en specialbygget container, som nu er døgnåben.

Selve butikkerne drives af omkringliggende Let-Køb købmænd, der sørger for at fylde hylderne op og tilpasse sortimentet.

For kædeansvarlig hos Let-Køb, Kasper Qvist Rasmussen, vil modellen ikke være ensbetydende med personale-løse forretninger allevegne, men har ser potentiale i områder, hvor personale ikke er til at skaffe.

”Om det peger mod en dagligvarebranche i fremtiden uden ansatte eller med langt færre ansatte, er for mig svært at kommentere på. Jeg kigger isoleret på den her case. Vi kigger på de steder, hvor det i forvejen ikke var muligt at få personale. Der er der et potentiale til konceptet,” siger Kasper Qvist Rasmussen til mediet.

International trend

Selvbetjente butikker som handelskoncept vinder frem, siden Amazon i begyndelsen af 2016 åbnede op for sin første fuldautomatiserede Amazon Go butik i USA.

Her henvender tech-giganten med sin kiosklignende butikker primært til folk, der arbejdede i nærliggende kontorbygninger, som havde brug for at lave hurtige indkøb i deres frokostpause eller på vej hjem fra arbejde.

Siden har Amazons nye butikker taget en form, der minder mere om traditionelle supermarkeder, hvor der dog gemmer sig et væld af sensorer, kameraer og underliggende kunstig intelligens til at drive forretningerne.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS