Morgen-briefing: Her er Keld Zornigs afløser som nordisk chef for SAS Institute / Det danske cyberlandshold i kamp mod 31 andre lande / Trifork overtager konkurrents konferencer

Her er Keld Zornigs afløser som nordisk chef for SAS Institute. Det danske cyberlandshold i kamp mod 31 andre lande. Trifork overtager konkurrents konferencer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen kammerater.

Det er onsdag og datoen er 14. september.

Endnu en gang er det Qëndrim Fazliu, der har forberedt dit daglige skud morgen-briefing.

Uden at spilde yderligere tid, så lad os hoppe ud i det med det samme.

Vi starter med en flyvende udskiftning i SAS Institutes ledelse, hvor den tidligere nordiske chef er smuttet og nu er blevet erstattet.

Her er Keld Zornigs afløser som nordisk chef for SAS Institute

SAS Institute-veteranen Keld Zornig har meldt sin afgang i firmaet til fordel for posten som dansk landechef hos Fujitsu.

Nu er hans afløser på plads, og fremover er det britiske Brian Holden, der får ansvaret for den nordiske region.

Keld Zornig, der har været hos SAS Institute i 18 år, overtager tøjlerne fra englænderen Anthony Pibe som dansk landechef per 1. oktober.

Han har som bestyrelsesformand for det danske selskab været konstitueret som dansk landechef siden slutningen af april, hvor Søren Rinnov Østergaard pludselig forlod stillingen.

Det danske cyberlandshold i kamp mod 31 andre lande

Tirsdag går De Europæiske Cybersikkerhedsmesterskaber i gang i Wien.

Ditte Vinterberg Weng, der er Computerworlds helt egen udsendte, vil i den forbindelse live-blogge fra mesterskaberne i den østrigske hovedstad.

32 landshold både fra og udenfor EU vil dyste i dette års European Cyber Security Challenge (ESCS) om at blive kåret til det bedste cyberlandshold.

Mesterskaberne står på de næste to dage.

Det danske landshold består af 10 medlemmer.

Du kan følge slagets gang fra klokken 08:00 onsdag morgen på live-bloggen her.

Trifork overtager konkurrents konferencer

It-virksomheden Trifork overtager de digitale konferencer fra konkurrenten Yow! for at styrke virksomhedens globale position.

Det oplyser Trifork på LinkedIn.

Virksomheden overtager selskabet fra Skills Matter.

Trifork skriver på LinkedIn, at virksomheden er glade for at byde YOW! velkommen tilbage til Trifork-familien, der for 15 år siden var med til at stifte YOW!.

Skills Matter oplyser i den forbindelse, at selskabet nu vil fokusere på sin fællesskabsplatform og skabe globale fællesskaber til at støtte disse begivenheder.

Wall Street i årets største nedtur

Der var røde tal på skærmene på Wall Street tirsdag aften.

Det skyldes frygten for rentestigninger, men også de nye tal for inflationen i landet påvirkede tirsdag aktierne på den amerikanske børs.

Det skriver Finans.

Økonomer have regnet med, at inflationen ville falde mere, end den viste sig at gøre i august, hvilket betød, at de amerikanske aktier oplevede årets største nedtur.

Det var især vækstaktierne inden for teknologi, der var hårdt ramt, mens aktierne i energisektoren og forsvarssektoren ikke oplevede noget nær samme fald.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S