Twitter-aktionærer godkender salg til modstræbende Musk

Twitters aktionærer godkendte tirsdag salget af Twitter til verdens rigeste mand Elon Musk med et overvældende flertal. Tesla-ejeren vil dog stadig trække sig fra købet.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Aktionærerne i Twitter godkendte tirsdag aften aftalen om at sælge mediet til Tesla-rigmanden Elon Musk, selvom sidstnævnte fortsat forsøger at trække sig fra købsaftalen, der blev indgået for blot få måneder siden.

Det skriver Twitter i en pressemeddelelse.

Langt de fleste af stemmerne var allerede afgivet digitalt, hvilket betød at de resterende stemmer i aktionærkredsen kun varede i få minutter.

Baseret på en foreløbig stemmeoptælling, så er 98,6 procent af stemmerne for en godkendelse af salget.

Mødes i retten

Det sociale medie oplyste i en pressemeddelelse i april, at Elon Musk havde opkøbt Twitter for omkring 327 milliarder kroner.

Tesla-ejeren har dog siden fortrudt sit køb og forsøgt at trække sig ud af aftalen.

Rigmanden mener, at Twitter har forbrudt sig mod dele af aftalen, og at den derfor ikke længere er bindende.

Musk mener blandt andet, at Twitter har fiflet med antallet af brugere af det sociale medie ved ikke at oplyse om antallet af bots og falske profiler.

Voldsom kritik af Twitter fra tidligere sikkerhedschef

Det er dog ikke kun antallet af bots og falske profiler, der, ifølge Elon Musk, er et problem på Twitter.

Den er nemlig også gal med sikkerheden på det sociale medie, lyder argumentet.

Her henviser Musk til Peiter Zatko, der er Twitters tidligere sikkerhedschef.

Den forhenværende sikkerhedschef har blandt andet været i flere medier, hvor han er kommet med voldsom kritik af Twitter på grund af 'ekstreme' og 'voldsomme' mangler på det sociale medier og blandt andet kritiseret Twitter-ansattes adgang til brugerdata og seriøs risiko for indblanding fra fremmede magter.

Ifølge den tidligere sikkerhedschef, er det en kritik og advarsel, man fra Twitter-ledelsen har siddet overhørig.

I en høring i den amerikanske Kongres sagde Pieter Zatko, at Twitters ledelse vildleder både offentligheden, lovgiverne og Twitters egen bestyrelse.

Twitter afviser dog blankt, at købsaftalen med Tesla-rigmanden er blevet brudt.

De stridende parter mødes i retten den 17. oktober i den amerikanske delstat Delaware, hvor en dommer skal afgøre, hvad der er op og ned i den betændte sag.

Retssagen forventes at tage fem retsdage.
De nærmere datoer vil blive koordineret mellem retten og de to parter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job