AWS opskalerer kraftigt i Danmark - klar med ny 'talsmand' for den danske forretning: "Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte"

Interview: AWS har lejet det halve af en etage i et kontorfællesskab i Carlsbergbyen og er i fuld gang med at hyre."Vi har lige nu 29 åbne stillinger. Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte. Vi vokser kraftigt," siger AWS' nye talsmand for Danmark, Peer Jakobsen.

Artikel top billede

Peer Jakobsen, senior manager for solutions architecture og den første danske talsperson for AWS’ forretning. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom med inden for hos AWS' danske kontor og mød den første danske talsperson for AWS
1.304
6:45 min
Med Carlsbergs berømte kendetegn Elefantporten i baggrunden og bunker af byggerod og kraner møder Computerworld op i AWS’ nyere lokaler i centrum af København.

På Ny Carlsberg Vej 80 har AWS lejet sig ind i kontorfællesskabet Spaces. Først var det et par kontorer, men allerede et par måneder efter lejede AWS en halv etage på grund af bunker af ansættelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S