Artikel top billede

Peer Jakobsen, senior manager for solutions architecture og den første danske talsperson for AWS’ forretning. (Foto: Alexander Haslund)

AWS opskalerer kraftigt i Danmark - klar med ny 'talsmand' for den danske forretning: "Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte"

Interview: AWS har lejet det halve af en etage i et kontorfællesskab i Carlsbergbyen og er i fuld gang med at hyre."Vi har lige nu 29 åbne stillinger. Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte. Vi vokser kraftigt," siger AWS' nye talsmand for Danmark, Peer Jakobsen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom med inden for hos AWS' danske kontor og mød den første danske talsperson for AWS
1.304
6:45 min
Med Carlsbergs berømte kendetegn Elefantporten i baggrunden og bunker af byggerod og kraner møder Computerworld op i AWS’ nyere lokaler i centrum af København.

På Ny Carlsberg Vej 80 har AWS lejet sig ind i kontorfællesskabet Spaces. Først var det et par kontorer, men allerede et par måneder efter lejede AWS en halv etage på grund af bunker af ansættelser.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Vil tiltrække flere kunder: Her er fire grunde til at SAP indgår partnerskaber med underholdningsindustrien

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Aktiekurs er steget med 265 procent siden 2018 - nu vil Better Collective noteres på Nasdaq-børsen i København

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Danmarks største it-virksomheder har øget omsætningen markant: Forretningerne vokser og vokser - se de dygtigste her

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Rigsrevision efter benhård kritik af 13 samfundskritiske it-systemer: Ikke alle problemer er løst endnu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

"Hvis du udnytter de ting, Oracle kommer med, så mener jeg ikke, de er dyre"