AWS opskalerer kraftigt i Danmark - klar med ny 'talsmand' for den danske forretning: "Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte"

Interview: AWS har lejet det halve af en etage i et kontorfællesskab i Carlsbergbyen og er i fuld gang med at hyre."Vi har lige nu 29 åbne stillinger. Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte. Vi vokser kraftigt," siger AWS' nye talsmand for Danmark, Peer Jakobsen.

Artikel top billede

Peer Jakobsen, senior manager for solutions architecture og den første danske talsperson for AWS’ forretning. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom med inden for hos AWS' danske kontor og mød den første danske talsperson for AWS
1.304
6:45 min
Med Carlsbergs berømte kendetegn Elefantporten i baggrunden og bunker af byggerod og kraner møder Computerworld op i AWS’ nyere lokaler i centrum af København.

På Ny Carlsberg Vej 80 har AWS lejet sig ind i kontorfællesskabet Spaces. Først var det et par kontorer, men allerede et par måneder efter lejede AWS en halv etage på grund af bunker af ansættelser.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job