AWS opskalerer kraftigt i Danmark - klar med ny 'talsmand' for den danske forretning: "Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte"

Interview: AWS har lejet det halve af en etage i et kontorfællesskab i Carlsbergbyen og er i fuld gang med at hyre."Vi har lige nu 29 åbne stillinger. Jeg er blevet bedt om at ansætte og ansætte. Vi vokser kraftigt," siger AWS' nye talsmand for Danmark, Peer Jakobsen.

Artikel top billede

Peer Jakobsen, senior manager for solutions architecture og den første danske talsperson for AWS’ forretning. (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Kom med inden for hos AWS' danske kontor og mød den første danske talsperson for AWS
1.304
6:45 min
Med Carlsbergs berømte kendetegn Elefantporten i baggrunden og bunker af byggerod og kraner møder Computerworld op i AWS’ nyere lokaler i centrum af København.

På Ny Carlsberg Vej 80 har AWS lejet sig ind i kontorfællesskabet Spaces. Først var det et par kontorer, men allerede et par måneder efter lejede AWS en halv etage på grund af bunker af ansættelser.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura