Amazon investerer milliarder i at hæve lønnen for en bestemt gruppe ansatte

Amazon sætter penge af til lønstigninger for at holde ansatte glade. Det er dog ikke alle, der for del i kagen.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Den største spiller på markedet for internethandel Amazon vil hæve lønnen og tilføje fordele for visse leveringsbude i USA.

Det skriver Business Insider.

Mediet skriver, at Amazon vil investere 450 millioner dollar – svarende til 3,3 milliarder kroner – i lønstigninger og uddannelsesprogrammer til Amazons Delivery Service Partner-program (DSP) i USA.

"Gennem DSP-programmet har små virksomheder rundt om i verden genereret over 26 milliarder dollars i omsætning til deres virksomheder siden lanceringen for fire år siden," sagde Amazons VP Parisa Sadrzadeh i en erklæring, der annoncerer investeringen og fortsatte:

"Det kunne vi ikke have gjort uden DSP'er og deres utrolige teams. Vi vil fortsætte med at innovere med dem og bruge vores stordriftsfordele og ressourcer til at hjælpe dem med at levere de bedste tilbud til deres medarbejdere."

Utilfredshed blandt andre

En anden gruppe af ansatte er dog utilfredse.

Delivery Service Partner-programmet består af virksomheder, som ansætter folk til at bringe ud på vegne af Amazon.

Samtidig har tech-giganten en anden gruppe kaldet Amazon's Flex Delivery Program, som består af enkelte individer, som arbejder på vegne af Amazon.

De ansatte fra flex-programmet holdt i marts protester for højere løn for at imødekommende de stigende benzinpriser, men disse arbejdere er ikke inkluderet i lønstigningen, som kun tilkommer DSP’er, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse