Amazon investerer milliarder i at hæve lønnen for en bestemt gruppe ansatte

Amazon sætter penge af til lønstigninger for at holde ansatte glade. Det er dog ikke alle, der for del i kagen.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Den største spiller på markedet for internethandel Amazon vil hæve lønnen og tilføje fordele for visse leveringsbude i USA.

Det skriver Business Insider.

Mediet skriver, at Amazon vil investere 450 millioner dollar – svarende til 3,3 milliarder kroner – i lønstigninger og uddannelsesprogrammer til Amazons Delivery Service Partner-program (DSP) i USA.

"Gennem DSP-programmet har små virksomheder rundt om i verden genereret over 26 milliarder dollars i omsætning til deres virksomheder siden lanceringen for fire år siden," sagde Amazons VP Parisa Sadrzadeh i en erklæring, der annoncerer investeringen og fortsatte:

"Det kunne vi ikke have gjort uden DSP'er og deres utrolige teams. Vi vil fortsætte med at innovere med dem og bruge vores stordriftsfordele og ressourcer til at hjælpe dem med at levere de bedste tilbud til deres medarbejdere."

Utilfredshed blandt andre

En anden gruppe af ansatte er dog utilfredse.

Delivery Service Partner-programmet består af virksomheder, som ansætter folk til at bringe ud på vegne af Amazon.

Samtidig har tech-giganten en anden gruppe kaldet Amazon's Flex Delivery Program, som består af enkelte individer, som arbejder på vegne af Amazon.

De ansatte fra flex-programmet holdt i marts protester for højere løn for at imødekommende de stigende benzinpriser, men disse arbejdere er ikke inkluderet i lønstigningen, som kun tilkommer DSP’er, skriver mediet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network