Amazon investerer milliarder i at hæve lønnen for en bestemt gruppe ansatte

Amazon sætter penge af til lønstigninger for at holde ansatte glade. Det er dog ikke alle, der for del i kagen.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Den største spiller på markedet for internethandel Amazon vil hæve lønnen og tilføje fordele for visse leveringsbude i USA.

Det skriver Business Insider.

Mediet skriver, at Amazon vil investere 450 millioner dollar – svarende til 3,3 milliarder kroner – i lønstigninger og uddannelsesprogrammer til Amazons Delivery Service Partner-program (DSP) i USA.

"Gennem DSP-programmet har små virksomheder rundt om i verden genereret over 26 milliarder dollars i omsætning til deres virksomheder siden lanceringen for fire år siden," sagde Amazons VP Parisa Sadrzadeh i en erklæring, der annoncerer investeringen og fortsatte:

"Det kunne vi ikke have gjort uden DSP'er og deres utrolige teams. Vi vil fortsætte med at innovere med dem og bruge vores stordriftsfordele og ressourcer til at hjælpe dem med at levere de bedste tilbud til deres medarbejdere."

Utilfredshed blandt andre

En anden gruppe af ansatte er dog utilfredse.

Delivery Service Partner-programmet består af virksomheder, som ansætter folk til at bringe ud på vegne af Amazon.

Samtidig har tech-giganten en anden gruppe kaldet Amazon's Flex Delivery Program, som består af enkelte individer, som arbejder på vegne af Amazon.

De ansatte fra flex-programmet holdt i marts protester for højere løn for at imødekommende de stigende benzinpriser, men disse arbejdere er ikke inkluderet i lønstigningen, som kun tilkommer DSP’er, skriver mediet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job