Tech-giganten Amazon køber sundhedsplatform for over 28 milliarder

Amazon køber 1Life Healthcare, som driver sundhedsplatformen One Medical, i en handel på 28,4 milliarder danske kroner.

Artikel top billede

(Foto: Christian Wiediger Rymh)

Amazon er fremme med checkhæftet og køber firmaet 1Life Healthcare, som driver platformen One Medical, som er er en medlemsbaseret sundhedsvirksomhed, der giver adgang til sundhedsydelser personligt og giver også adgang til virtuel pleje over nettet.

Amazon betaler 18 dollar per aktie, hvilket bringer summen op på 3,9 milliarder dollar – som svarer til 28,4 milliarder danske kroner.

Det skriver Wall Street Journal.

Det er en del af Amazons satsning på sundhedsområdet.

"Vi mener, at sundhedspleje er højt på listen over oplevelser, der skal genopfindes," sagde Neil Lindsay, senior vicepræsident for Amazon Health Services ifølge mediet og fortsætter:

"Vi ser masser af muligheder for både at forbedre kvaliteten af ​​oplevelsen og give folk værdifuld tid tilbage i deres dage."

1Life Healthcare har kontorer i 12 amerikanske markeder og samarbejder med 8000 virksomheder for at bringe medlemmerne forskellige sundhedsydelser.

One Medicals Chief Executive Amir Dan Rubin vil forblive administrerende direktør for virksomheden, efter handelen er afsluttet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job