Tre spil vi glæder os til i resten af 2022

Et par semi-sløje måneder på spilfronten afløses heldigvis snart af mere interessante udgivelser – vi har taget et kig på tre af de mest lovende.

Artikel top billede

Det ser ud til at udforskningen af de forskellige verdner bliver en større del af oplevelsen denne gang, men man må stadig forvente af de strategiske kampe vil være spillets bærende element. (Foto: Ubisoft/Nintendo / ThomasMainPC)

Mario + Rabbids Sparks of Hope

Til trods for at Mario og hans nærmeste vennekreds efterhånden har været indblandet i alskens slags forskellige genrer, var overraskelsen alligevel stor da Nintendo første gang fortalte at de havde etableret et samarbejde med Ubisoft, og at Mario og Rabbids-universerne ville mødes i et strategispil.

Overraskelsen var dog om muligt større da spillet viste sig at være lidt af en perle, der helt uproblematisk krydsede karakterer og verdner, og præsenterede det hele gennem et taktisk strategispil hvor dybden var stor men kompleksiteten lille. Systemer og regler lignede at de var lånt fra Xcom-serien, men humoren og personlighederne var bevaret, og så var der endda blevet gjort et godt stykke arbejde for at gøre det hele så tilgængeligt som mulig.

Alt det kan man kun håbe at se mere af i den kommende efterfølger, og med Mario + Rabbids Sparks of Hope loves der mere frihed til at gå til det hele i eget tempo, mere diverse verdner og større forskellighed mellem de forskellige personligheder og de unikke evner de hver især medbringer til slagmarkerne.

Gotham Knights

Det er mere end syv år siden vi Rocksteady Games færdiggjorde det hidtil sidste afsnit af deres mageløse Batman: Arkham-serie, og den britiske udvikler sidenhen har kastet sig over deres næste superhelte-projekt med Suicide Squad: Kill the Justice League. Det betyder dog ikke at der er trykket pause for flere spil i Batman-universet, og opgaven er sidenhen blevet givet videre til de dygtige udviklere hos WB Games Montreal.

Gotham Knights er navnet på det nye spil og allerede fra første gang det blev vist frem, stod det tydeligt at den nye udvikler har ønsket at gå egne veje. Den første overraskelse er at det hele denne gang udspiller sig i en verden hvor Batman er død, og det derfor er et helte ensemble bestående af Nightwing, Batgirl, Robin og Red Hood der skal sørge for at holde Gotham kørende.

Den anden store overraskelse er at der i høj grad satset på multiplayer, hvor mere end en spiller frit kan bevæge sig rundt i Gotham på samme tid, og enten vælge at løse opgaver selv eller i stedet slå kræfterne sammen.

Den slags massive retningsændringer i forhold til Arkham-serien, samt en præsentation eller to der nok skulle være forberedt lidt bedre, efterlader os med en del spørgsmål til det færdige spil. Alligevel er potentialet så stort at det er svært ikke at skrue op for sine forventninger. Vi håber derfor at den nye udvikler kan holde styr på alle trådene, og lancere et spil der både bevarer de bedste kvaliteter fra Arkham-serien, men samtidigt også giver plads til alle de nye ideer.

God of War Ragnaröck

Få spil har lige så effektivt demonstreret Sonys strategi med at satse kræfterne på gigantiske blockbusters som det forblændende God of War. Ikke kun genoplivede 2018 versionen af serien, en af den japanske gigants mest udkørte serier, men gjorde det også ved binde det hele sammen med en fantastisk velfortalt historie, fabelagtigt skuespil og karakter så levende at de nærmest var umulige at glemme efterfølgende.

Forventningerne til det næste kapitel fra Sony Santa Monica er derfor selvsagt enorme, og at dømme ud fra de brudstykker der er blevet vist fra efterfølgeren virker det at ventetiden har været det hele værd.

Historien udspiller sig denne gang tre år efter det forrige eventyr, men tematisk fortsætter spillet med at udforske Kratos og sønnen Atreus rejse, samtidigt med at de naturligvis konfronteres af flere af de nordiske guder (særligt mødet med Thor ser ud til at blive et brag). Genren er stadig action, men historien ser stadig ud til at være et lige så bærende element som sidst, og man kan derfor blot håbe på at den er skruet lige så godt sammen i denne ombæring.

Der er ingen tvivl om at God of War Ragnaröck samtidigt skal fungere som Sonys største julesællert, og spillet det håber på vil sikre at enhver PlayStation 5-konsol vil blive revet ned af hylderne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job