Ny trist rekord: Det største DDoS-angreb i Europa nogensinde skete på en mandag

Et østeuropæisk selskab med 13 datacentre var mål for et kolossalt DDos-angreb forleden, som nåede en spidsbelastning på 704.8 Mpps, og som dermed er ny rekord i Europa.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Vi har en ny rekordholder gældende for ofre for DDoS-angreb i Europa.

Et unavngivent selskab i Østeuropa med et stort datacenter i regionen og 12 andre datacentre over hele verden blev mandag i sidste uge udsat for et monumentalt DDoS-angreb, som netværksselskabet Akamai betegner som en ny rekord.

Angrebet nåede rekordhøjden 704.8 Mpps mandag 12. september, skriver Akamai i et blogindlæg.

Den seneste rekord blev sat i juli, og siden da har det østeuropæiske selskab været udsat for et sandt bombardement af DDoS-angreb.

Akamai skriver, at det østeuropæiske selskab før juni i år kun registrerede angreb mod selskabets primære datacenter. Men da det rekord-store angreb satte ind, skete det samtidig på seks forskellige lokationer fra Europa til Nordamerika.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk projektleder til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Everllence

Head of Digital Solutions

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job