Ny trist rekord: Det største DDoS-angreb i Europa nogensinde skete på en mandag

Et østeuropæisk selskab med 13 datacentre var mål for et kolossalt DDos-angreb forleden, som nåede en spidsbelastning på 704.8 Mpps, og som dermed er ny rekord i Europa.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Vi har en ny rekordholder gældende for ofre for DDoS-angreb i Europa.

Et unavngivent selskab i Østeuropa med et stort datacenter i regionen og 12 andre datacentre over hele verden blev mandag i sidste uge udsat for et monumentalt DDoS-angreb, som netværksselskabet Akamai betegner som en ny rekord.

Angrebet nåede rekordhøjden 704.8 Mpps mandag 12. september, skriver Akamai i et blogindlæg.

Den seneste rekord blev sat i juli, og siden da har det østeuropæiske selskab været udsat for et sandt bombardement af DDoS-angreb.

Akamai skriver, at det østeuropæiske selskab før juni i år kun registrerede angreb mod selskabets primære datacenter. Men da det rekord-store angreb satte ind, skete det samtidig på seks forskellige lokationer fra Europa til Nordamerika.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S