Ny trist rekord: Det største DDoS-angreb i Europa nogensinde skete på en mandag

Et østeuropæisk selskab med 13 datacentre var mål for et kolossalt DDos-angreb forleden, som nåede en spidsbelastning på 704.8 Mpps, og som dermed er ny rekord i Europa.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

Vi har en ny rekordholder gældende for ofre for DDoS-angreb i Europa.

Et unavngivent selskab i Østeuropa med et stort datacenter i regionen og 12 andre datacentre over hele verden blev mandag i sidste uge udsat for et monumentalt DDoS-angreb, som netværksselskabet Akamai betegner som en ny rekord.

Angrebet nåede rekordhøjden 704.8 Mpps mandag 12. september, skriver Akamai i et blogindlæg.

Den seneste rekord blev sat i juli, og siden da har det østeuropæiske selskab været udsat for et sandt bombardement af DDoS-angreb.

Akamai skriver, at det østeuropæiske selskab før juni i år kun registrerede angreb mod selskabets primære datacenter. Men da det rekord-store angreb satte ind, skete det samtidig på seks forskellige lokationer fra Europa til Nordamerika.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS