Trofast partner skrider fra Nvidia: Har fået nok

En af de førende grafikkort-producenter vil ikke længere samarbejde med Nvidia.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Nvidia har længe været en uundgåelig chip-producent, hvis man er grafikkort-producent. Selskabet har igennem årevis været førende, når det gælder om at levere de højest ydende GPU-chips til grafiske kort.

Alligevel har den mangeårige partner og førende grafikkortproducent EVGA fået nok og indstiller nu samarbejdet med den amerikanske GPU-gigant.

Bag beslutningen er ifølge selskabet et anstrengt forhold til Nvidia, som ifølge selskabet er en ’ringe partner’, skriver netmediet The Verge.

EVGA anklager Nvidia for at tvinge underleverandører til at betale for grafiske chips såsom den GA102-chip der findes i RTX 3080 topmodellen uden at Nvidia indikerer hvad den vejledende pris bliver.

En praksis som ifølge selskabet umuliggør en selvstændig prissætning af de fremstillede grafikkort.

Det har ifølge gaming-mediet Gamers Nexus tvunget EVGA til at sælge high-end kort som RTX 3080 og RTX 3090 med et tab på hundredvis af dollar per kort.

Samtidig oplever EVGA, ifølge Youtube-mediet Jaystwocent, at Nvidias tilbageholder afgørende oplysninger angående leverancer af de nødvendige komponenter.

En talsperson fra Nvidia forsikrer overfor The Verge, at: ”Man har haft et glimrende samarbejde med EVGA igennem årene, og at man fortsat vil understøtte de nuværende generationer af produkter. Vi ønsker Andrew (EVGA’s administrerende direktør, red.) og vores venner hos EVGA god vind fremover.”

EVGA forsikrer, at nuværende grafikkort fortsat vil blive understøttet. Det lyder, at selskabet ikke har planer om at skifte til AMD eller Intel som GPU-leverandør.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura