Trofast partner skrider fra Nvidia: Har fået nok

En af de førende grafikkort-producenter vil ikke længere samarbejde med Nvidia.

Artikel top billede

(Foto: IDG News Service)

Nvidia har længe været en uundgåelig chip-producent, hvis man er grafikkort-producent. Selskabet har igennem årevis været førende, når det gælder om at levere de højest ydende GPU-chips til grafiske kort.

Alligevel har den mangeårige partner og førende grafikkortproducent EVGA fået nok og indstiller nu samarbejdet med den amerikanske GPU-gigant.

Bag beslutningen er ifølge selskabet et anstrengt forhold til Nvidia, som ifølge selskabet er en ’ringe partner’, skriver netmediet The Verge.

EVGA anklager Nvidia for at tvinge underleverandører til at betale for grafiske chips såsom den GA102-chip der findes i RTX 3080 topmodellen uden at Nvidia indikerer hvad den vejledende pris bliver.

En praksis som ifølge selskabet umuliggør en selvstændig prissætning af de fremstillede grafikkort.

Det har ifølge gaming-mediet Gamers Nexus tvunget EVGA til at sælge high-end kort som RTX 3080 og RTX 3090 med et tab på hundredvis af dollar per kort.

Samtidig oplever EVGA, ifølge Youtube-mediet Jaystwocent, at Nvidias tilbageholder afgørende oplysninger angående leverancer af de nødvendige komponenter.

En talsperson fra Nvidia forsikrer overfor The Verge, at: ”Man har haft et glimrende samarbejde med EVGA igennem årene, og at man fortsat vil understøtte de nuværende generationer af produkter. Vi ønsker Andrew (EVGA’s administrerende direktør, red.) og vores venner hos EVGA god vind fremover.”

EVGA forsikrer, at nuværende grafikkort fortsat vil blive understøttet. Det lyder, at selskabet ikke har planer om at skifte til AMD eller Intel som GPU-leverandør.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S