Her er fem smarte tricks til Windows

Læs om fem finter, der forhåbentlig kan forbedre din Windows-oplevelse.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

De fleste har et eller andet forhold til Windows - om det er på hjemme-pc’en eller arbejdscomputeren.

Det er derfor en fordel at kende diverse måder at gøre tilværelsen i systemet så nem som muligt. Her finder du fem smarte tricks til styresystemet.

De garvede kender dem muligvis i forvejen, men nogen lærer forhåbentlig noget. Alle funktionerne burde gælde for både Windows 10 og 11.

Du kan se den tidligere artikel med 10 tricks til Windows her:

1. Ændre bogstaver fra store til små – og omvendt

Du kender måske det tilfælde, at du lidt hurtigt får skrevet noget i Word, mens du fokuserer på tastaturet, og idet du kigger på skærmen, indser du, at Caps Lock har været holdt nede HELE TIDEN.

Måske ikke det mest tidskrævende i verden, men det kan være irriterende at skulle slette sætningen og begynde forfra. Og hvorfor også gøre det, når det kan løses med få klik.

Du markerer sætningen og vælger knappen i Words værktøjslinje, som vises som ’Aa’.

Her kan du vælge mellem en del muligheder, som at ændre det markeret til store bogstaver eller små bogstaver eller at bytte rundt på store og små bogstaver og så videre.

En anden og måske endnu nemmere måde at gøre det på er ved at markere teksten og og trykke Shift og F3.

2. Emojis alle steder

Hvis du bruger Windows, kan du fremkalde emojis i alle skrivefelter og skriveprogrammer.

Det er ganske simpelt. Hold Windows-tasten inde, mens du trykker punktum, så vil en menu med muligheder byde sig.

Disse emojis er også et andet design, end dem, der netop er blevet introduceret i Teams, så hvis man skulle have lyst til at skifte væk fra dem i Teams, kan man altså benytte Win+punktum.

3. Spring en side over og markér hurtigt

Vi befinder os igen inden for skriveprogrammernes område.

Hvis du er færdig med et afsnit i Word eller et andet skriveprogram, og du skal ned til næste side, kan du i stedet for at trykke på Enter-tasten ti gange blot holde Ctrl-tasten inde, mens du trykker Enter. Så hopper den automatisk ned til næste side.

Hvis du hurtigt vil markere tekst uden at bruge musen, kan du holde Shift-tasten inde og bevæge piletasterne.

Hvis du kombinerer Ctrl og Shift, mens du bruger piletasterne, kan du hurtigt markere en hel side.

4. En genvej til genvejene

Hvis du vil optimere din oplevelse i Microsoft Teams, kan du, mens du er inde i programmet holde Ctrl-tasten inde og derefter trykke på punktum.

Derefter vil en oversigt over alle genveje i Teams.

5. Fede, skæve eller med en streg under 

Skriver du i et skriveprogram fra Microsoft, kan du passende benytte genvejene Ctrl+F for at gøre teksten fed, Ctrl+K for at gøre teksten kursiv og Ctrl+U for at understrege teksten.

I visse andre skriveprogrammer som for eksempel Google Docs vil genveje være lidt anderledes. Her vil genvej for fed tekst være Ctrl+B, genvejen for kursiv vil være Ctrl+I, men Ctrl+u vil stadig understrege teksten.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,