Snart skal du bruge MitID når du handler på nettet: Det kan skabe store problemer for danskere uden smartphone

Snart skal du bruge MitID, når du skal betale på nettet. Det kan skabe problemer for nogle borgere.

Artikel top billede

Fra 31. oktober skal betalinger på nettet verificeres med MitID i stedet for NemID, og det kan skabe problemer for danske borgere uden smartphone.

Det skriver Politiken.

I dag kan borgere som ikke har en smartphone bruge en fysisk kodeviser eller kodeoplæser med NemID, men det bliver først tilgængenglig med MitID i begyndelsen af 2023.

Det kan være et problem for flere ældre mennesker eller personer med nedsat syn.

Ældre Sagen: Dybt bekymrende
I praksis betyder det, at mange borgere som ikke har en smartphone, eller ikke kan finde ud af at installere MitID-appen kan få problemer med at foretage julegaveindkøb på nettet eller gennemføre betalinger på nettet.

”Det er dybt bekymrende for eksempelvis ældre personer, som ikke har en smartphone, og som derfor vil være ude af stand til at handle på nettet i et ukendt antal måneder. Det kan være en person på 75 uden en smartphone eller mobil, som er fysisk ude af stand til at komme ud af sin bolig og derfor er afhængig af at købe dagligvarer på nettet”, siger Bjarne Hastrup, direktør i Ældre Sagen til Politiken.

Det er også umuligt at validere sig ved at få tilsendt en sms-besked med en kode i forbindelse med net-handel, men Ældre Sagen og Dansk Blindesamufnd vurderer overfor Politiken, at det også volder problemer for nogle af deres medlemmer.

Udrulningen af MitID blev påbegyndt i oktober 2021, og i alt skal mere end fire millioner danskere over på den nye tjeneste.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS