Snart skal du bruge MitID når du handler på nettet: Det kan skabe store problemer for danskere uden smartphone

Snart skal du bruge MitID, når du skal betale på nettet. Det kan skabe problemer for nogle borgere.

Artikel top billede

Fra 31. oktober skal betalinger på nettet verificeres med MitID i stedet for NemID, og det kan skabe problemer for danske borgere uden smartphone.

Det skriver Politiken.

I dag kan borgere som ikke har en smartphone bruge en fysisk kodeviser eller kodeoplæser med NemID, men det bliver først tilgængenglig med MitID i begyndelsen af 2023.

Det kan være et problem for flere ældre mennesker eller personer med nedsat syn.

Ældre Sagen: Dybt bekymrende
I praksis betyder det, at mange borgere som ikke har en smartphone, eller ikke kan finde ud af at installere MitID-appen kan få problemer med at foretage julegaveindkøb på nettet eller gennemføre betalinger på nettet.

”Det er dybt bekymrende for eksempelvis ældre personer, som ikke har en smartphone, og som derfor vil være ude af stand til at handle på nettet i et ukendt antal måneder. Det kan være en person på 75 uden en smartphone eller mobil, som er fysisk ude af stand til at komme ud af sin bolig og derfor er afhængig af at købe dagligvarer på nettet”, siger Bjarne Hastrup, direktør i Ældre Sagen til Politiken.

Det er også umuligt at validere sig ved at få tilsendt en sms-besked med en kode i forbindelse med net-handel, men Ældre Sagen og Dansk Blindesamufnd vurderer overfor Politiken, at det også volder problemer for nogle af deres medlemmer.

Udrulningen af MitID blev påbegyndt i oktober 2021, og i alt skal mere end fire millioner danskere over på den nye tjeneste.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S