Kostede Norsk Hydro over en halv milliard: Nyt gratis værktøj til at dekryptere LockerGoga-ramte filer

Bitdefender har sammen med Europol og myndighederne i Schweiz frigivet et nyt og gratis værktøj til at dekryptere filer, som som er låst af ransomware-programmet LockerGgoga. Det som ramte Norsk Hydro i et kæmpe hackerangreb i 2019, der lammede selskabets globale forretning og kostede selskabet over en halv milliard kroner. Også den danske forretning blev ramt.

Artikel top billede

(Foto: Hydro/Marius Motrøen / Hydro/Marius Motrøen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Info om det nye gratis værktøj
  • Sådan ramte LockerGoga Norsk Hydro i 2019
334
1:45 min
Sikkerhedsfirmaet Bitdefender har i samarbejde med Europol, No More Ransom-projektet samt anklagemyndigheden og politiet i Zürich frigivet et gratis værktøj, som kan bruges til at dekryptere filer, der er krypteret ved hjælp af ransomware-programmet LockerGoga. Det skriver The Hacker News.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet