Gratis adgang til spotprisdata kan spare millioner på ejendomsbranchens elregninger

SaaS-selskabet Kiona leverer nu gratis realtidspriser fra elmarkedet til kunderne i ejendomsbranchen i detailbranchen, så de er bedre rustet til en vinter med energikrise.

Artikel top billede

(Foto: JumpStory)

SaaS-virksomheden Kiona er en såkaldt proptech-virksomhed. Selskabets platform bruges til at drifte, spare energi og rapportere om miljøpræstationer.

I dag er 55.000 erhvervsejendomme, boligbyggerier og offentlige bygninger samt 3.000 dagligvarebutikker i Nordeuropa forbundet til platformen.

Nu leverer Kiona kvit og frit data om elpriserne i realtid til kunderne. Adgang til spotpriser på elmarkedet i realtid fra Nord Pool Spot, som er den officielle elhandelsbørs for 16 europæiske lande, betyder, at elforbruget kan styres og planlægges mere intelligent.

“Hvis optimering i ejendomsbranchen tidligere ofte har handlet om at agere ansvarligt og reducere klimabelastningen, handler det nu også om på kort sigt at klare sig igennem en kommende krise vinter med skyhøje elpriser og håndtere problemet med overbelastning af elnettet”, siger Jon Åkerström, CPO hos Kiona.

“Der er stor interesse for, at vi tilbyder værktøjer, der kan give et smartere elforbrug og lavere omkostninger. Ved at flytte elforbruget til tidspunkter med mindre belastning på nettet kan vi hjælpe med at styre Europas problem med energibelastning og samtidig spare penge på elregningerne," siger Jon Åkerström.

Man bygningsejere har forhandlet elkontrakter, men selv disse kontrakter vil blive genforhandlet om få år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS