Nye omkostninger bekymrer it-folk, der vender tilbage til kontoret efter pandemien

Flere og flere it-folk er bekymret over stigende transportomkostninger, når deres arbejdsgiver kræver, at de møder ind på det fysiske kontor.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Alexander Popov)

Det er ikke alene stigende leveomkostninger, der skaber panderynker hos mange mennesker rundt omkring på kloden.

For ifølge det britiske it-medie The Register har et nyt begreb og en ny bekymring meldt sig på listen over de ting, som vi skal bekymre os om i øjeblikket.

Nemlig stigende arbejdsomkostninger.

En ny undersøgelse fra virksomheden Adaptavist, som er foretaget blandt 3500 it-professionelle briter, viser ifølge mediet, at 44 procent af de adspurgte var bekymret over de udgifter, som er forbundet med at skulle arbejde fuldtid på et fysisk kontor.

I en tid med stigende brændstofpriser er det især transportudgifterne, som vækker bekymringer.

29 procent af de adspurgte som er skeptiske ved at vende tilbage på kontoret, oplyser at tiltag som transportgodtgørelse og gratis parkering vil gøre dem mere motiveret til at møde op på arbejde.

Mange typer omkostninger

John Turley, der står bag undersøgelsen for Adaptavist, vurderer over for The Register at der både kan være mentale, emotionelle og økonomiske omkostninger forbundet med at vende tilbage til kontoret.

Samtidig påpeger han at mange ansatte lider en omkostning ved at have mindre fleksibilitet til at tilrettelægge deres hverdag. Noget som mange er blevet ekstra opmærksomme på under pandemien.

"Netop som medarbejderne har vænnet sig til at sætte spørgsmålstegn ved det niveau af fleksibilitet og frihed, som deres arbejdsgiver giver dem, så er de nu helt forståeligt også begyndt at overveje de omkostningerne som er forbundet med at møde ind på kontoret,” siger han til The Register.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job