Nye omkostninger bekymrer it-folk, der vender tilbage til kontoret efter pandemien

Flere og flere it-folk er bekymret over stigende transportomkostninger, når deres arbejdsgiver kræver, at de møder ind på det fysiske kontor.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash / Alexander Popov)

Det er ikke alene stigende leveomkostninger, der skaber panderynker hos mange mennesker rundt omkring på kloden.

For ifølge det britiske it-medie The Register har et nyt begreb og en ny bekymring meldt sig på listen over de ting, som vi skal bekymre os om i øjeblikket.

Nemlig stigende arbejdsomkostninger.

En ny undersøgelse fra virksomheden Adaptavist, som er foretaget blandt 3500 it-professionelle briter, viser ifølge mediet, at 44 procent af de adspurgte var bekymret over de udgifter, som er forbundet med at skulle arbejde fuldtid på et fysisk kontor.

I en tid med stigende brændstofpriser er det især transportudgifterne, som vækker bekymringer.

29 procent af de adspurgte som er skeptiske ved at vende tilbage på kontoret, oplyser at tiltag som transportgodtgørelse og gratis parkering vil gøre dem mere motiveret til at møde op på arbejde.

Mange typer omkostninger

John Turley, der står bag undersøgelsen for Adaptavist, vurderer over for The Register at der både kan være mentale, emotionelle og økonomiske omkostninger forbundet med at vende tilbage til kontoret.

Samtidig påpeger han at mange ansatte lider en omkostning ved at have mindre fleksibilitet til at tilrettelægge deres hverdag. Noget som mange er blevet ekstra opmærksomme på under pandemien.

"Netop som medarbejderne har vænnet sig til at sætte spørgsmålstegn ved det niveau af fleksibilitet og frihed, som deres arbejdsgiver giver dem, så er de nu helt forståeligt også begyndt at overveje de omkostningerne som er forbundet med at møde ind på kontoret,” siger han til The Register.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S