Hævngerrigt par fra Vietnam stod bag ødelæggende hackerangreb på international hotelkæde

Det var et par fra Vietnam, der angreb hotelhæden Intercontinental Hotels Group og slettede massive mængder data. Årsagen lyder, at det var "for sjov."

Artikel top billede

Det var angiveligt et par fra Vietnam, der "for sjov" angreb og slettede en stor mængde data hos Intercontinental Hotels Group (IHG) sidste uge.

De to hackere har selv fortalt britiske BBC, at de udførte det ødelæggende angreb mod hotelkæden med over 6.000 hoteller på verdensplan.

Parret erkender nu overfor BBC, at de angreb kæden med et ransomware-angreb, hvorefter IHG nægtede at betale en løsesum for dekrypteringsnøglen. Da dette ikke lykkedes valgte de i stedet at slette store mængder data i frustration.

De skulle angiveligt have fået adgang til hotelkædens systemer med at have gættet et svagt kodeord, Qwerty1234, fremgår det.

En ekspert fortæller til mediet, at denne sag understreger hvor hævngerrige de it-kriminelle kan være.

Cybersikkerhedsekspert ved Forescout, Rik Ferguson, fortæller, at selvom hotelkædens it-afdeling i begyndelsen fandt en måde at afværge angrebet, så var de efterfølgende i stand til at finde en måde at udøve skade på.

"At hackerne ændrer taktik ser ud til at fødes ud af en hævngerrig frustration. De kunne ikke få penge ud af dem, så langer de ud i stedet og det understreger det faktum, at vi ikke taler om professionelle cyberkriminelle her," fortæller Rik Ferguson.

IHG står blandt andet bag det store luksushotel Crowne Plaza i København.

Intercontinental driver de mange tusinde hoteller i hele verden i form af 17 forskellige hotelkæder. Blandt andet Holiday Inn, Crowne Plaza og Regent.

Angrebet påvirkede systemerne sådan, at gæster ikke kunne booke eller tjekke ind.

I starten lød det fra kæden, at der var tale om en systemfejl. Først et døgn efter erkendte selskabet, at der var tale om et ransomware-angreb.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job