Hævngerrigt par fra Vietnam stod bag ødelæggende hackerangreb på international hotelkæde

Det var et par fra Vietnam, der angreb hotelhæden Intercontinental Hotels Group og slettede massive mængder data. Årsagen lyder, at det var "for sjov."

Artikel top billede

Det var angiveligt et par fra Vietnam, der "for sjov" angreb og slettede en stor mængde data hos Intercontinental Hotels Group (IHG) sidste uge.

De to hackere har selv fortalt britiske BBC, at de udførte det ødelæggende angreb mod hotelkæden med over 6.000 hoteller på verdensplan.

Parret erkender nu overfor BBC, at de angreb kæden med et ransomware-angreb, hvorefter IHG nægtede at betale en løsesum for dekrypteringsnøglen. Da dette ikke lykkedes valgte de i stedet at slette store mængder data i frustration.

De skulle angiveligt have fået adgang til hotelkædens systemer med at have gættet et svagt kodeord, Qwerty1234, fremgår det.

En ekspert fortæller til mediet, at denne sag understreger hvor hævngerrige de it-kriminelle kan være.

Cybersikkerhedsekspert ved Forescout, Rik Ferguson, fortæller, at selvom hotelkædens it-afdeling i begyndelsen fandt en måde at afværge angrebet, så var de efterfølgende i stand til at finde en måde at udøve skade på.

"At hackerne ændrer taktik ser ud til at fødes ud af en hævngerrig frustration. De kunne ikke få penge ud af dem, så langer de ud i stedet og det understreger det faktum, at vi ikke taler om professionelle cyberkriminelle her," fortæller Rik Ferguson.

IHG står blandt andet bag det store luksushotel Crowne Plaza i København.

Intercontinental driver de mange tusinde hoteller i hele verden i form af 17 forskellige hotelkæder. Blandt andet Holiday Inn, Crowne Plaza og Regent.

Angrebet påvirkede systemerne sådan, at gæster ikke kunne booke eller tjekke ind.

I starten lød det fra kæden, at der var tale om en systemfejl. Først et døgn efter erkendte selskabet, at der var tale om et ransomware-angreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS