Hævngerrigt par fra Vietnam stod bag ødelæggende hackerangreb på international hotelkæde

Det var et par fra Vietnam, der angreb hotelhæden Intercontinental Hotels Group og slettede massive mængder data. Årsagen lyder, at det var "for sjov."

Artikel top billede

Det var angiveligt et par fra Vietnam, der "for sjov" angreb og slettede en stor mængde data hos Intercontinental Hotels Group (IHG) sidste uge.

De to hackere har selv fortalt britiske BBC, at de udførte det ødelæggende angreb mod hotelkæden med over 6.000 hoteller på verdensplan.

Parret erkender nu overfor BBC, at de angreb kæden med et ransomware-angreb, hvorefter IHG nægtede at betale en løsesum for dekrypteringsnøglen. Da dette ikke lykkedes valgte de i stedet at slette store mængder data i frustration.

De skulle angiveligt have fået adgang til hotelkædens systemer med at have gættet et svagt kodeord, Qwerty1234, fremgår det.

En ekspert fortæller til mediet, at denne sag understreger hvor hævngerrige de it-kriminelle kan være.

Cybersikkerhedsekspert ved Forescout, Rik Ferguson, fortæller, at selvom hotelkædens it-afdeling i begyndelsen fandt en måde at afværge angrebet, så var de efterfølgende i stand til at finde en måde at udøve skade på.

"At hackerne ændrer taktik ser ud til at fødes ud af en hævngerrig frustration. De kunne ikke få penge ud af dem, så langer de ud i stedet og det understreger det faktum, at vi ikke taler om professionelle cyberkriminelle her," fortæller Rik Ferguson.

IHG står blandt andet bag det store luksushotel Crowne Plaza i København.

Intercontinental driver de mange tusinde hoteller i hele verden i form af 17 forskellige hotelkæder. Blandt andet Holiday Inn, Crowne Plaza og Regent.

Angrebet påvirkede systemerne sådan, at gæster ikke kunne booke eller tjekke ind.

I starten lød det fra kæden, at der var tale om en systemfejl. Først et døgn efter erkendte selskabet, at der var tale om et ransomware-angreb.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S