Nordjysk it-selskab er med til at forme fremtidens globale 5G-netværk

Gatehouse Satcom fra Nørresundby er med til at tegne fremtidens globale 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

I den nordjyske by Nørresundby er man med helt fremme, når det gælder fremtidens 5G-netværk.

It-selskabet Gatehouse Satcom har netop færdiggjort en analyse og modellering af et globalt datanetværk for det amerikanske selskab Omnispace, der arbejder på at blive et a de første selskber til at præsentere en global 5G-løsning, skriver Børsen.

"I første omgang har vi foretaget modelleringen. Og det næste skridt bliver en aftale om levering af software, som muliggør servicen. Det betyder, at vi skal levere stationer til de enkelte satellitter i netværkssystemet, så de kan kommunikere med devices og master på Jorden og sidenhen med hinanden," siger Thomas Scott Jensen, direktør for Gatehouse Satcom.

Selskabet, der specialiserer sig i software til satellitkommunikation, har i dag 33 ansatte.

Tanken bag de globale 5G-netværk består af, at man forbinder stationære mobilmaster med satellitter, så dækningen er både på land, til vands og i luften.

Det forventers, at omkring tre milliarder mennesker kan få adgang til internettet via det globale netværk, lyder det.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-projekter

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    ERTMS Test Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S