Nordjysk it-selskab er med til at forme fremtidens globale 5G-netværk

Gatehouse Satcom fra Nørresundby er med til at tegne fremtidens globale 5G-netværk.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

I den nordjyske by Nørresundby er man med helt fremme, når det gælder fremtidens 5G-netværk.

It-selskabet Gatehouse Satcom har netop færdiggjort en analyse og modellering af et globalt datanetværk for det amerikanske selskab Omnispace, der arbejder på at blive et a de første selskber til at præsentere en global 5G-løsning, skriver Børsen.

"I første omgang har vi foretaget modelleringen. Og det næste skridt bliver en aftale om levering af software, som muliggør servicen. Det betyder, at vi skal levere stationer til de enkelte satellitter i netværkssystemet, så de kan kommunikere med devices og master på Jorden og sidenhen med hinanden," siger Thomas Scott Jensen, direktør for Gatehouse Satcom.

Selskabet, der specialiserer sig i software til satellitkommunikation, har i dag 33 ansatte.

Tanken bag de globale 5G-netværk består af, at man forbinder stationære mobilmaster med satellitter, så dækningen er både på land, til vands og i luften.

Det forventers, at omkring tre milliarder mennesker kan få adgang til internettet via det globale netværk, lyder det.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior .NET Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS