Fynske Umbraco får ny millionindsprøjtning: Klar til at satse stort på USA

It-selskabet Umbraco har netop fået tilført 20 friske millioner, der blandt andet skal bruges til et større skub ind på det amerikanske marked.

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Umbraco fra Fyn har netop fået tilført 20 millioner kroner.

Pengene, der kommer fra eksisterende investorer, skal bruge på at sætte ild under væktplanerne i USA, skrive selskabet i en meddelelse.

”Jeg siger ikke, pengene fra kapitaludvidelsen er øremærket vores investeringer i at accelerere væksten yderligere i USA, men vi kommer nok til at bruge en del af de 20 millioner på at få udvidet det eksisterende setup i USA, herunder ansættelser af nye medarbejdere, marketing, salg med videre,” forklarer Umbracos Chief Friend Maker Kim Sneum Madsen.

Under coronakrisen blev selskabet vækstplan i USA sat mere eller mindre på hold. Men med den seneste investering er der lagt i kakkelovnen til vokseværk.

Umbraco har som mantra, at der skydes hver en tjent krone tilbage i virksomheden til brug for investeringer i udvikling, nye forretningsområder og vækst, lyder det. Denne tilgang er også blevet adopteret af den nye ejer, Monterro, der købte selskabet sidste år.

Den vækst, der nu lægges an til, skal fordeles udover selskabet hovedmarkeder, der udgøres af Norden, US, UK og Holland. De lande klarer sig rigtigt godt, lyder det, og har i øjeblikket vækstet 30 procent mere end forventet for 2022.

"Så vi føler timingen er rigtig nu til at investere i blandt andet USA, som vi virkelig satser på at få op i yderligere omdrejninger. Det er et vigtigt marked for os at slå igennem på. Vi har bl.a. sendt vores danske salgsdirektør til USA i en længere periode, hvor han er i spidsen for at forstærke og udvide organisationen derovre,” siger Kim Sneum Madsen.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S