Tele- og netværksselskaber presses af stigende omkostninger: Vil have trafiktunge internet-firmaer til at betale ekstra

De europæiske tele- og internetselskaber presses af stærkt stigende omkostninger og vil have de trafiktunge internet-selskaber som Alphabet, Meta og Netflix til at spytte i kassen.

Artikel top billede

Dem, der genererer internettrafik, bør betale ekstra til dem, der sikrer, at internettet fungerer.

Sådan lyder budskabet fra en hel stribe af de største tele- og internetleverandører i Europa.

De tæller blandt andet tyske Deutsche Telekom, franske Orange, spanske Telefonica, svenske Telia og en række andre.

De peger på, at de for tiden presse af stærkt stigende omkostninger til både drift og udbygning af den europæiske internetkapacitet i en tid, hvor der kommer mere og mere tryk på internettet, og trafikmængderne vokser.

Og derfor bør de selskaber, der især står bag de trafiktunge løsninger, være med til at spytte i kassen.

“De største trafik-generatorer bør komme med et rimeligt bidrag til de omfattende omkostninger, som de for tiden lægger på de europæiske netværk,” lyder det fra de 16 teleselskaber.

Netflix, Meta og Google

Det sker i et høringssvar til EU, som for tiden er i gang med at forberede lovforslag på området - som altså vil kunne pålægge de store tech-selskaber at være med til at finansiere udrulningen af 5G og fiberkabler i EU.

De tre internet-kæmper Meta, Alphabet - der står bag blandt andet Google og YouTube - og Netflix står tilsammen for mere end halvdelen af den samlede europæiske internettrafik.

“Udbygnings-omkostningerne vokser. Eksempel er prisen for fiberoptiske kabler næsten fordoblet i foråret 2022. Samtidig stiger energi-priserne og mange andre priser,” lyder det i høringssvaret fra teleselskaberne.

Ifølge dem investerer den europæiske telesektor omkring 50 milliarder euro årligt i den europæiske infrastruktur - og der er brug for flere penge.

“Rettidig omhu er et must. Europa gik glip af mange af de muligheder, der lå i internettet. EU må nu omgående opbygge muskler til at håndtere metaversets tid,” lyder det fra dem.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics