Tele- og netværksselskaber presses af stigende omkostninger: Vil have trafiktunge internet-firmaer til at betale ekstra

De europæiske tele- og internetselskaber presses af stærkt stigende omkostninger og vil have de trafiktunge internet-selskaber som Alphabet, Meta og Netflix til at spytte i kassen.

Artikel top billede

Dem, der genererer internettrafik, bør betale ekstra til dem, der sikrer, at internettet fungerer.

Sådan lyder budskabet fra en hel stribe af de største tele- og internetleverandører i Europa.

De tæller blandt andet tyske Deutsche Telekom, franske Orange, spanske Telefonica, svenske Telia og en række andre.

De peger på, at de for tiden presse af stærkt stigende omkostninger til både drift og udbygning af den europæiske internetkapacitet i en tid, hvor der kommer mere og mere tryk på internettet, og trafikmængderne vokser.

Og derfor bør de selskaber, der især står bag de trafiktunge løsninger, være med til at spytte i kassen.

“De største trafik-generatorer bør komme med et rimeligt bidrag til de omfattende omkostninger, som de for tiden lægger på de europæiske netværk,” lyder det fra de 16 teleselskaber.

Netflix, Meta og Google

Det sker i et høringssvar til EU, som for tiden er i gang med at forberede lovforslag på området - som altså vil kunne pålægge de store tech-selskaber at være med til at finansiere udrulningen af 5G og fiberkabler i EU.

De tre internet-kæmper Meta, Alphabet - der står bag blandt andet Google og YouTube - og Netflix står tilsammen for mere end halvdelen af den samlede europæiske internettrafik.

“Udbygnings-omkostningerne vokser. Eksempel er prisen for fiberoptiske kabler næsten fordoblet i foråret 2022. Samtidig stiger energi-priserne og mange andre priser,” lyder det i høringssvaret fra teleselskaberne.

Ifølge dem investerer den europæiske telesektor omkring 50 milliarder euro årligt i den europæiske infrastruktur - og der er brug for flere penge.

“Rettidig omhu er et must. Europa gik glip af mange af de muligheder, der lå i internettet. EU må nu omgående opbygge muskler til at håndtere metaversets tid,” lyder det fra dem.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job