Sådan vil Satya Nadella styre Microsoft gennem svære økonomiske tider

Microsoft-topchef ser flere optimiske tendenser i et ellers dysters makroøkonomisk miljø.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsofts administrerende direktør Satya Nadella har lagt en plan for, hvordan software-giganten vil styre igennem de makroøkonomiske udfordringer, som synes at vokse sig større.

I et interview med erhvervsmediet Bloomberg, specificerer han, hvordan Microsoft som virksomhed skal styres igennem en eventuel krise, og hvordan selskabets produkter kan bidrage til at nedbringe inflationen.

Samtidig giver han en skitse af, hvordan produktiviteten skal sættes i vejret.

Software-fordele

Her udtrykker han optimisme, når det gælder Microsofts evne til at håndtere en svækket global økonomi og stigende inflation.

”Udfordringerne er reelle – og inflationen er bestemt overalt omkring os,” noterer han, mens han samtidig pointerer, at software-løsninger kan bidrage til at sænke inflationen.

”Jeg vil altid fremhæve den pointe, at i usikre tider virker software som en deflationær styrke,” ved at tillade at selskabets kunder ’kan skabe mere med mindre’.

Af samme grund forventer han at der er grunde til at være optimistisk omkring Microsofts produkters værdi:

”Jeg er optimistisk, når det gælder vores markedsandele, men vi er ikke immune over alt det, som de makroøkonomiske modvinde byder på,” understreger han.

Microsofts håndtering

De dystre udsigter i verdensøkonomien får Microsoft til at søge en mere velovervejet tilgang til sin drift og udvikling.

Satya Nadella forventer, at Microsoft skal tage samme medicin, som Microsoft-kunderne kommer til: ”At skulle skabe mere med mindre.”

For selskabet er det allerede blevet omsat til færre nyansættelser og decideret annullering af jobopslag i vigtige områder som Azure-divisionen og Microsoft division til udvikling af it-sikkerhedsløsninger.

Over sommeren har Microsoft fyret omkring en procent af staben, blandt andet hos ansatte inden for rådgivning og kunde- og partnerløsninger.

Selskabet tæller nu 180.000 ansatte, hvor 70.000 nye medarbejdere er stødt til under corona-pandemiens rasen.

Visse vækstområder

Satya Nadella understreger samtidig, at mens visse afdelinger slankes, er der andre områder, som fortsat er i sund vækst.

”Vi har mange forretningsområder, som klarer sig superfint og som vil fortsætte med at vokse, mens vi samtdig holde nøje øje med, hvordan den makroøkonomiske situation udvikler sig.”

Med fortsat udsigt til vækst og forbedret produktivitet, komme Microsoft til at klare sig i krisen: ”Vi vil kunne navigere i de rørte vande,” slutter han.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-løsningsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest