Sådan vil Satya Nadella styre Microsoft gennem svære økonomiske tider

Microsoft-topchef ser flere optimiske tendenser i et ellers dysters makroøkonomisk miljø.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Microsofts administrerende direktør Satya Nadella har lagt en plan for, hvordan software-giganten vil styre igennem de makroøkonomiske udfordringer, som synes at vokse sig større.

I et interview med erhvervsmediet Bloomberg, specificerer han, hvordan Microsoft som virksomhed skal styres igennem en eventuel krise, og hvordan selskabets produkter kan bidrage til at nedbringe inflationen.

Samtidig giver han en skitse af, hvordan produktiviteten skal sættes i vejret.

Software-fordele

Her udtrykker han optimisme, når det gælder Microsofts evne til at håndtere en svækket global økonomi og stigende inflation.

”Udfordringerne er reelle – og inflationen er bestemt overalt omkring os,” noterer han, mens han samtidig pointerer, at software-løsninger kan bidrage til at sænke inflationen.

”Jeg vil altid fremhæve den pointe, at i usikre tider virker software som en deflationær styrke,” ved at tillade at selskabets kunder ’kan skabe mere med mindre’.

Af samme grund forventer han at der er grunde til at være optimistisk omkring Microsofts produkters værdi:

”Jeg er optimistisk, når det gælder vores markedsandele, men vi er ikke immune over alt det, som de makroøkonomiske modvinde byder på,” understreger han.

Microsofts håndtering

De dystre udsigter i verdensøkonomien får Microsoft til at søge en mere velovervejet tilgang til sin drift og udvikling.

Satya Nadella forventer, at Microsoft skal tage samme medicin, som Microsoft-kunderne kommer til: ”At skulle skabe mere med mindre.”

For selskabet er det allerede blevet omsat til færre nyansættelser og decideret annullering af jobopslag i vigtige områder som Azure-divisionen og Microsoft division til udvikling af it-sikkerhedsløsninger.

Over sommeren har Microsoft fyret omkring en procent af staben, blandt andet hos ansatte inden for rådgivning og kunde- og partnerløsninger.

Selskabet tæller nu 180.000 ansatte, hvor 70.000 nye medarbejdere er stødt til under corona-pandemiens rasen.

Visse vækstområder

Satya Nadella understreger samtidig, at mens visse afdelinger slankes, er der andre områder, som fortsat er i sund vækst.

”Vi har mange forretningsområder, som klarer sig superfint og som vil fortsætte med at vokse, mens vi samtdig holde nøje øje med, hvordan den makroøkonomiske situation udvikler sig.”

Med fortsat udsigt til vækst og forbedret produktivitet, komme Microsoft til at klare sig i krisen: ”Vi vil kunne navigere i de rørte vande,” slutter han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Analytiker til Modelafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job