Bog: Derfor er der ingen vej uden om talgymnastikken

I Tallene i vores liv forklarer den unge matematiker og filosof Stefan Buijsman, hvorfor vi ikke bare kan kaste ligningerne på møddingen. For matematik er del af fundamentet under hele vores moderne samfund.

Artikel top billede

Har man større børn i folkeskole eller gymnasium – eller har man selv svedt over ligninger, komplekse tal og vektorer – kommer spørgsmålet før eller siden:

”Jamen.. Hvad skal jeg dog bruge det til?”

Det giver den unge matematiker og filosof Stefan Buijsman flere gode svar på i sin bog Tallene i vores liv – matematikken og verden omkring os. For matematik er en grundlæggende disciplin bag alt fra epidemiologi til IT og teknologi.

Uden basal viden om talgymnastik ville det eksempelvis være umuligt at bygge modeller og systemer, der holder rede på demografi, smitteveje, meteorologi, samfunds- og virksomhedsøkonomi, geodata, ruteplanlægning og alt muligt andet.

Og ikke kun fordi både computere og GPS ville være helt utænkelige, medmindre matematisk kyndige hjerner havde udviklet og forfinet de bagvedliggende modeller. For slet ikke at tale om at sende satellitterne op i første omgang, så de bliver, hvor de skal være.

Tallene i vores liv – matematikken og verden omkring os tager læseren med på udflugt til både antikkens Grækenland, oldtidens Irak og 1800-tallets møgbeskidte og kolerabefængte London.

Men den forklarer også, hvordan matematikken kommer i spil, når der skal udvikles nye og avancerede kræftbehandlinger. Man kan læse forfatterens indledning til bogen her.

Det vil ikke være rimeligt at kalde forfatteren for et vidunderbarn, for i skrivende stund er Stefan Buijsman trods alt midt i tyverne.

Men han blev trods alt kandidat i filosofi i en alder af 18 år, blot for umiddelbart efter at tage fat på sin ph.d. ved Stockholm Universitet i matematikkens filosofi – hvilket han afsluttede på halvandet år.

Siden har han udgivet flere andre bøger. Blandt andet en bog om kunstig intelligens, som vi skrev om i sidste uge.

Titel: Tallene i vores liv – matematikken og verden omkring os / Forfatter: Stefan Buijsman

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S