Advarsel: Træls adware fundet på disse apps i Google Play og Apples App Store: Er blevet downloadet 13 millioner gange

Der er adware på 75 applikationer på Google Play og yderligere 10 i Apples App Store. Tilsammen er de installeret 13 millioner gange.

Artikel top billede

75 apps på Google Play Store og 10 på Apples App Store er involveret i annoncesvindel – de indeholder adware, som oversvømmer mobilbrugere med synlige og skjulte reklamer, og udover det genererede applikationerne også indtægter ved at efterligne legitime apps.

Det skriver Bleepingcomputer baseret på fund fra sikkerhedsefterforskere fra Researchers from HUMAN’s Satori Threat Intelligence.

Den nye scam-kampagne er blevet døbt ’Scylla’.

Det fremgår, at selvom disse apps ikke opfattes som en alvorlig trussel, kan deres operatører bruge dem til farlig cyberaktivitet.

cybersikkerhedsefterforskerne har informeret Google og Apple om deres fund, og applikationerns er blevet fjernet fra de officielle Android- og iOS-butikker.

For Android-enheder bør diverse apps blive opfanget af enheden allerede, medmindre brugeren har slået Play Protect fra.

For Apple-enheder beskrives det som mere uklart, og derfor er en manual sletning nok vejen frem.

Listen over apps

Her er de mest populære ramte apps:

iOS-liste:

  • Loot the Castle.
  • Run Bridge.
  • Shinning Gun.
  • Racing Legend 3D.
  • Rope Runner.
  • Wood Sculptor.
  • Fire-Wall.
  • Ninja Critical Hit.
  • Tony Runs.
Android-liste:
  • Super Hero-Save the world!
  • Spot 10 Differences.
  • Find 5 Differences.
  • Dinosaur Legend.
  • One Line Drawing.
  • Shoot Master.
  • Talent Trap.
Resten af listen kan findes i HUMANs rapport.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos