Advarsel: Træls adware fundet på disse apps i Google Play og Apples App Store: Er blevet downloadet 13 millioner gange

Der er adware på 75 applikationer på Google Play og yderligere 10 i Apples App Store. Tilsammen er de installeret 13 millioner gange.

Artikel top billede

75 apps på Google Play Store og 10 på Apples App Store er involveret i annoncesvindel – de indeholder adware, som oversvømmer mobilbrugere med synlige og skjulte reklamer, og udover det genererede applikationerne også indtægter ved at efterligne legitime apps.

Det skriver Bleepingcomputer baseret på fund fra sikkerhedsefterforskere fra Researchers from HUMAN’s Satori Threat Intelligence.

Den nye scam-kampagne er blevet døbt ’Scylla’.

Det fremgår, at selvom disse apps ikke opfattes som en alvorlig trussel, kan deres operatører bruge dem til farlig cyberaktivitet.

cybersikkerhedsefterforskerne har informeret Google og Apple om deres fund, og applikationerns er blevet fjernet fra de officielle Android- og iOS-butikker.

For Android-enheder bør diverse apps blive opfanget af enheden allerede, medmindre brugeren har slået Play Protect fra.

For Apple-enheder beskrives det som mere uklart, og derfor er en manual sletning nok vejen frem.

Listen over apps

Her er de mest populære ramte apps:

iOS-liste:

  • Loot the Castle.
  • Run Bridge.
  • Shinning Gun.
  • Racing Legend 3D.
  • Rope Runner.
  • Wood Sculptor.
  • Fire-Wall.
  • Ninja Critical Hit.
  • Tony Runs.
Android-liste:
  • Super Hero-Save the world!
  • Spot 10 Differences.
  • Find 5 Differences.
  • Dinosaur Legend.
  • One Line Drawing.
  • Shoot Master.
  • Talent Trap.
Resten af listen kan findes i HUMANs rapport.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S