Efter 15 år med iPhone: Her er Computerworlds favorit-modeller - og vores karakter til hver enkelt model

Podcast: Det er 15 år siden, at Steve Jobs stod på scenen med sin mærkelige telefon. Undervejs har der været selvmål, brændere og direkte røde kort til flere iPhone-modeller. Vi kårer vores favoritter - og giver en ærlig vurdering af den nye iPhone 14.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Så er der nye iPhones. Den 14. i rækken på 15 år. Og sikke et vildt ridt, det har været, siden Steve Jobs stod på scenen i 2007 med sin mærkelige telefon – helt uden tal-knapper eller den kendte og elskede Nokia-ringetone.

Og nu har vi så iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro og 14 Pro Max.

Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon har prøvet dem – og deler sit indtryk af dem i denne episode af Inde i Maskinen.

Men episoden handler især om at Niels de Boissezon og Computerworlds største Apple-entusiast og redaktør for forretningsudvikling og innovation, Jacob Wittorff, har gennemgået samtlige modeller siden lanceringen - og har formastet sig til at give dem karakter.

Økosystem i milliardklassen

For mens iPhone i dag er en malkemaskine i milliardklassen for Apple og centrum i selskabets økosystem, så har det ikke altid været sådan.

For iPhone-udviklingen har både imponeret og skuffet de seneste 15 år.

Alt det kan du høre mere om i denne episode af Inde i Maskinen. Vært på episoden er chefredaktør Lars Jacobsen.

Du kan også lytte til podcasten via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS