Efter 15 år med iPhone: Her er Computerworlds favorit-modeller - og vores karakter til hver enkelt model

Podcast: Det er 15 år siden, at Steve Jobs stod på scenen med sin mærkelige telefon. Undervejs har der været selvmål, brændere og direkte røde kort til flere iPhone-modeller. Vi kårer vores favoritter - og giver en ærlig vurdering af den nye iPhone 14.

Artikel top billede

(Foto: Mikkel William Nielsen)

Så er der nye iPhones. Den 14. i rækken på 15 år. Og sikke et vildt ridt, det har været, siden Steve Jobs stod på scenen i 2007 med sin mærkelige telefon – helt uden tal-knapper eller den kendte og elskede Nokia-ringetone.

Og nu har vi så iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro og 14 Pro Max.

Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon har prøvet dem – og deler sit indtryk af dem i denne episode af Inde i Maskinen.

Men episoden handler især om at Niels de Boissezon og Computerworlds største Apple-entusiast og redaktør for forretningsudvikling og innovation, Jacob Wittorff, har gennemgået samtlige modeller siden lanceringen - og har formastet sig til at give dem karakter.

Økosystem i milliardklassen

For mens iPhone i dag er en malkemaskine i milliardklassen for Apple og centrum i selskabets økosystem, så har det ikke altid været sådan.

For iPhone-udviklingen har både imponeret og skuffet de seneste 15 år.

Alt det kan du høre mere om i denne episode af Inde i Maskinen. Vært på episoden er chefredaktør Lars Jacobsen.

Du kan også lytte til podcasten via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S