Krisestemning får de etablerede tech-selskaber til at øjne billige opkøb

De stigende renter og den store økonomisk usikkerhed får nu etablerede it-selskaber til at lure på opkøb til knaldtilbud. Tech-startups har nemlig fået sværere ved at skaffe kapital, og før eller siden slipper pengene op.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Frygten for recession breder sig, renterne stiger og samtidig har de mindre tech-startups sværere ved at skaffe kapital.

Det får de store, etablerede it-selskaber til at øjne muligheden for attraktive opkøb.
Sådan lyder vurderingen fra Thomas Tofte Hansen, partner hos revisionshuset EY, skriver Finans.

"Der er mange af de store strategiske spillere, der har opbygget nogle gode balancer og har mange penge på bogen. Det er den ene side. Men jeg tror også, at man vil se nogle af de mindre virksomheder med eksempelvis stærke fonde i ryggen foretage opportunistiske opkøb," siger han til Finans.

Han peger blandt andet på it-selskaber som Visma og EG, der begge har store kapitalfonde i ryggen, der har musklerne til at foretage opkøb - selv i usikre tider.

Det er efterhånden blevet sværere for de små selskaber at skaffe kapital, da renterne stiger og mange investorer stopper op og ser tiden an. Men EY bekræfter dog, at der i Danmark stadig er godt gang i virksomhedshandler i it-branchen, selvom det tegner til en afmatning, lyder det.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest