Morgen-briefing: Power åbner nyt kæmpevarehus på 5.000 kvm / MapsPeople klar med ny CEO / Meta annoncerer ansættelsesstop og restrukturering

Power åbner nyt kæmpevarehus på 5.000 kvm. MapsPeople klar med ny CEO. Meta annoncerer ansættelsesstop og restrukturering. Yousee og TDC Erhverv åbner for salg på Energi Fyns fibernet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen.

Ugen er ved at være ved vejs ende, men inden weekenden tager over, skal vi nå igennem fredagens morgen-briefing.

Inden depenchen gives videre fra næste uge, bringes her den sidste tidlige nyhedsorientering fra Rasmus Ferdinand Ginman.

Rigtig god læselyst.

Power åbner nyt kæmpevarehus på 5.000 kvm

Elektronikkæden Power er på vej med et nyt varehus i Ishøj, der bliver 5.000 kvm stort.

Varehuset bliver kædens største satsning siden åbningen af den første Power-butik i Glostrup tilbage i 2015, skriver selskabet i en meddelelse.

Power pointerer, at selvom man i medierne hører og stigende inflation og lav forbrugertillid, så har selskabet ikke nogen fod på bremsen. Det nye varehus kommer ifølge Power til at være Danmarks største, hvor der også følger 60 nye arbejdspladser.

"Jeg ser åbningen af varehuset i Ishøj som en manifestation af Powers ambitionsniveau og vores position på det danske marked. Vi er en koncern i voldsom fremdrift. Vores omsætning er steget 1,2 milliarder i løbet af de seneste to år, og i 2021 øgede vi forretningen med 11 procent i et marked, som samlet set gik frem med kun to procent," lyder det fra Jesper Boysen, direktør i Power.

Med de mange kvadratmeter kommer muligheden for, at forskelige brands kan have såkaldte shop-in-shop. Her kommer blandt andet til at være landets største Apple shop-in-shop, hvor der yderligere er mulighed for at få repareret sine Apple-produkter på stedet, lyder det.

MapsPeople klar med ny CEO

Som led i et generationsskifte træder Michael Gram tilbage fra stillingen som øverste chef for det danske it-selskab MapsPeople.

Den nye mand på posten er Morten Brøgger, der kommer med mange års erfaring som CEO i flere internationale SaaS-virksomheder, skriver selskabet i en pressemeddelelse.

Fra 1. november, hvor Morten Brøgger overtager tøjlerne, skal han begynde at styrke virksomhedens position yderligere på kernemarkederne i USA, Europa og Asien.

"MapsPeople vokser internationalt, og med en veldrevet og sund kerneforretning er vi godt rustet til den vækstrejse, vi befinder os i. Det er naturligvis ikke let at slippe roret, men med Morten Brøgger på holdet sammen med de eksisterende medarbejdere, er det den helt rigtige og fremsynede løsning,” siger Michael Gram, afgående CEO hos MapsPeople.

Meta annoncerer ansættelsesstop og restrukturering

Meta Platforms, der ejer Facebook og Instagram, har orienteret sine ansatte om, at der indføres et ansættelsesstop.

Dertil vil der bliver omstruktureret inden for nogle områder, skriver Reuters.

Mediet skriver, at Mark Zuckerberg skulle have informeret medarbejderne på et møde. Budskabet lyder, at tiltagende skal sænke omkostningerne og omprioritere ressourcer.

Flere tech-selskaber er blevet tvunget til at sænke antallet af ansatte de seneste måneder, da annoncørerne på diverse platforme skruer ned og forbereder sig på en recession.

"Jeg havde håbet, at økonomien ville have stabiliseret sig mere nu, men ud fra det, vi ser, ser det ikke tilfældet, så vi vil planlægge noget konservativt," sagde Mark Zuckerberg til de ansatte under en ugentlig Q&A-session, skriver mediet.

Yousee og TDC Erhverv åbner for salg på Energi Fyns fibernet

Nu har Yousee og TDC Erhverv åbnet for salg gennem Energi Fyns Fibernet.

Det betyder, at over 100.000 fynske husstande og virksomheder kan vælge internet, tv- og erhvervsløsninger fra de to TDC-ejede selskaber.

Med den seneste tilføjelse er det nu 1,8 millioner adresser landet over, der kan købe fiberløsninger fra Yousee og TDC Erhverv.

”Vores ambition er, at alle husstande får de bedste produkter og den bedste forbindelse på adressen. Derfor er jeg glad for, at vi fra i dag også kan tilbyde borgere på Fyn lynhurtigt internet og fleksible tv-løsninger fra YouSee via Energi Fyns fibernet,” siger Christian Morgan, direktør for Yousee, i en pressemeddelelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S