ERP-leverandøren IFS hyrer dansker som regional COO: Skal booste salget med 25 procent i Danmark

IFS vil hæve salget med 25 procent i Danmark over de næste tre år. Derfor er Martin Hasselbalch blevet hentet ind til at løfte den opgave som ny regional driftsdirektør.

Artikel top billede

(Foto: IFS)

ERP-selskabet IFS ser Danmark som et vækstland, og hertil lyder ambitionen, at salget skal boostes med 25 procent over de næste tre år.

Derved skal både SAP og Microsoft have kamp til stregen, når det gælder markedsandele på ERP-markedet.

Det er Martin Hasselbalch, der som nyansat driftsdirektør skal løfte den opgave. Han får salgsansvaret af selskabet ERP-systemer i Nord- og Centraleuropa, skriver IFS i en meddelelse.

Nyansættelsen varsler en større omlægning samt styrkelse af den nordiske- og centraleuropæiske region i IFS-regi.

Martin Hasselbalck, der blandt andet har en fortid hos SAP, kommer med en global indsigt, da han tidligere har tidligere været global sales executive med reference til den globale COO i IFS.

"Vi har indledt en vækstrejse i Danmark, hvor vi ser nogle gode muligheder for at udbygge vores forretning. Historisk har Sverige og Norge været lokomotiverne i IFS i Norden, men mange danske virksomheder er begyndt at få øjnene op for os som et alternativ til især SAP. Derfor skal vi udbygge vores danske team både i de direkte salgskanaler og partnerkanalerne," siger den nye COO i IFS, Martin Hasselbalch.

Det er især inden for Field Service Management (FSM) og Enterprise Asset Management (EAM), at selskabet ser vækstmuligheder, lyder det.

Vil udfordre SAP og Microsoft

Tilbage i marts 2022 meddelte svenske IFS, at der skulle skrues op for investeringerne i det danske.

Selskabet, der havde 45 danske medarbejdere, annoncerede derved, at der skulle ansættes op mod 20 nye danske ansigter over det kommende år.

Det skete netop som led i en offensiv strategi om at få bragt IFS' ERP-løsning ind som et attraktivt alternativ til Microsoft og SAP hos en række danske kunder.

"Danmark er traditionelt Microsoft- og SAP-land og adskiller sig derved fra de andre nordiske lande. Det gør det vanskeligere for andre leverandører at komme til," lød det dengang fra IFS' nordiske direktør, Elni Kullmer, i en meddelelse til Computerworld.

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste hacker i Århus eller København?

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S