Halvdelen af de mindre danske virksomheder har pivringe it-sikkerhed: Mangler både viden og kompetencer

Tæt på halvdelen af landets små og mellemstore virksomheder har for ringe cybersikkerhed, konkluderer Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

I en ny rapport fra Erhvervsstyrelsen bliver det konkluderet, at en stor del af landets små og mellemstore virksomheder – eller SMV’er - har dårlig it-sikkerhed.

I rapporten Digital sikkerhed i danske SMV’er konkluderes følgende:

  • 25 procent af de danske SMV’er ikke anvender de to basale it-sikkerhedsforanstaltninger i 2020: opda­tering af styresystemer og backup af data.

  • 44 procent af SMV’erne har et for lavt sikkerhedsniveau i forhold til deres sikkerhedsprofil.

  • Andelen af SMV’erne som benytter mange it-sikkerhedsforanstaltninger er steget med fire procentpoint siden 2018.
"Cyberkriminalitet bliver fortsat mere og mere organiseret, og det koster dansk erhvervsliv dyrt. Denne analyse viser, at landets virksomheder - særligt de små og mellemstore - har brug for yderligere hjælp og vejledning til at styrke deres digitale sikkerhed," udtaler vicedirektør i Erhvervsstyrelsen, Torsten Andersen i en pressemeddelelse i forbindelse med rapporten.

Det fremgår af rapporten, at flere SMV’er mangler viden og kompetencer inden for it-sikkerhed til at leve op til standarderne.

Konsekvenserne af dette kan blandt andet været tabt omsætning, ekstra udgifter, mistet data og i værste fald, at forretningen ikke i stand til at køre videre.

SMVdanmark vurderer ifølge rapporten, at et typisk ransomware-angreb på en virksomhed med 10-49 ansatte i gennemsnit koster 376.350 kroner alene i tabt omsætning fra e-handel.

Rapporten er baseret på svar fra 4.144 virksomheder.

Der er omkring 300.000 SMV’er i Danmark.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet