Halvdelen af de mindre danske virksomheder har pivringe it-sikkerhed: Mangler både viden og kompetencer

Tæt på halvdelen af landets små og mellemstore virksomheder har for ringe cybersikkerhed, konkluderer Erhvervsstyrelsen.

Artikel top billede

(Foto: Franck Do)

I en ny rapport fra Erhvervsstyrelsen bliver det konkluderet, at en stor del af landets små og mellemstore virksomheder – eller SMV’er - har dårlig it-sikkerhed.

I rapporten Digital sikkerhed i danske SMV’er konkluderes følgende:

  • 25 procent af de danske SMV’er ikke anvender de to basale it-sikkerhedsforanstaltninger i 2020: opda­tering af styresystemer og backup af data.

  • 44 procent af SMV’erne har et for lavt sikkerhedsniveau i forhold til deres sikkerhedsprofil.

  • Andelen af SMV’erne som benytter mange it-sikkerhedsforanstaltninger er steget med fire procentpoint siden 2018.
"Cyberkriminalitet bliver fortsat mere og mere organiseret, og det koster dansk erhvervsliv dyrt. Denne analyse viser, at landets virksomheder - særligt de små og mellemstore - har brug for yderligere hjælp og vejledning til at styrke deres digitale sikkerhed," udtaler vicedirektør i Erhvervsstyrelsen, Torsten Andersen i en pressemeddelelse i forbindelse med rapporten.

Det fremgår af rapporten, at flere SMV’er mangler viden og kompetencer inden for it-sikkerhed til at leve op til standarderne.

Konsekvenserne af dette kan blandt andet været tabt omsætning, ekstra udgifter, mistet data og i værste fald, at forretningen ikke i stand til at køre videre.

SMVdanmark vurderer ifølge rapporten, at et typisk ransomware-angreb på en virksomhed med 10-49 ansatte i gennemsnit koster 376.350 kroner alene i tabt omsætning fra e-handel.

Rapporten er baseret på svar fra 4.144 virksomheder.

Der er omkring 300.000 SMV’er i Danmark.

Læses lige nu

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler: Gå forrest i digitaliseringen af samfundskritiske løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job