Top-profilen Mette Louise Kaagaard: Seks vigtige råd til alle CIO'er inden recessionen rammer

Interview: Opskaler, optimer, læg fokus på disse særlige områder. Sådan lyder nogle af opfordringerne fra tidligere topchef i KMD, Conscia og Schultz, Mette Louise Kaagaard, der i dag er direktør i Deloitte. Se hendes seks råd til alle CIO'er i en tid, hvor de mørke recessionsskyer trækker sammen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan kan CIO'erne tackle den kommende recession
  • Disse processer bør CIO'erbe kigge på
1.513
7:45 min
Med mørke recessionsskyer på horisonten er det nu, man skal berede sig på stormen, der allerede kan mærkes flere steder.

Men hvordan skal CIO'erne navigere i denne storm med mange krav og opgaver, som, de kan se, kommer nærmere?

Hvordan skal CIO'erne bedst hjælpe forretningen, CEO'en og CFO'en? Hvordan skal de være med til at sikre driften og digitaliseringen? Skal de have et større it-budget? Skal de sikre virksomhederne nye gevinster?

Det er alle spørgsmål, som Computerworld har forsøgt at få svar på.

De gode råd kommer fra Mette Louise Kaagaard, der er leder af Deloittes risikostyringsforretning.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job