Top-profilen Mette Louise Kaagaard: Seks vigtige råd til alle CIO'er inden recessionen rammer

Interview: Opskaler, optimer, læg fokus på disse særlige områder. Sådan lyder nogle af opfordringerne fra tidligere topchef i KMD, Conscia og Schultz, Mette Louise Kaagaard, der i dag er direktør i Deloitte. Se hendes seks råd til alle CIO'er i en tid, hvor de mørke recessionsskyer trækker sammen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan kan CIO'erne tackle den kommende recession
  • Disse processer bør CIO'erbe kigge på
1.513
7:45 min
Med mørke recessionsskyer på horisonten er det nu, man skal berede sig på stormen, der allerede kan mærkes flere steder.

Men hvordan skal CIO'erne navigere i denne storm med mange krav og opgaver, som, de kan se, kommer nærmere?

Hvordan skal CIO'erne bedst hjælpe forretningen, CEO'en og CFO'en? Hvordan skal de være med til at sikre driften og digitaliseringen? Skal de have et større it-budget? Skal de sikre virksomhederne nye gevinster?

Det er alle spørgsmål, som Computerworld har forsøgt at få svar på.

De gode råd kommer fra Mette Louise Kaagaard, der er leder af Deloittes risikostyringsforretning.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS