Sådan vil Meta stoppe den styrtdykkende omsætning: Introducerer nye reklame-muligheder på Facebook og Instagram

Meta åbner op for endnu flere reklame-muligheder på Facebook og Instagram. Indsatsen skal sætte en stopper for den faldende omsætning og den punkterede aktiekurs, der er nede med næsten 60 procent i år.

Artikel top billede

(Foto: Meta)

Metas omsætning er for nedadgående, og det har blandt andet slået selskabets aktiekurs tilbage til niveauet fra 2019.

Derfor åbner det Meta op for nye omsætningskanaler i form af nye annonce-muligheder på Facebook og Instagram, skriver CNBC.

Meta har netop præsenteret muligheden for, at annoncører nu kan reklamere via Instagrams Explore-side, hvor der vises indhold baseret på brugernes præferencer. Dertil kommer muligheden for reklamere direkte via influenceres profiler på Facebook, fremgår det.

Selskabet lancerer også nye muligheder på sin Facebook Messenger-app. Her kommer et værktøj, der benytter machine learning til at udvælge reklamer, der "rammer de brugere, hvor der er størst sandsynlighed for, at de køber noget," lyder det fra Metas VP for marketing og vækst, Maz Sharafi.

Denne udmelding kommer tre uger før, at Meta skal præsentere sit kvartalsregnskab for årets tredje kvartal, der angiveligt vil vise et yderligere fald i omsætningen, skriver CNBC.

Størstedelen af Metas indtægter kommer fra mobil-annoncer, hvilket er en forretning, der er blevet stærkt påvirket af Apple nye privacy-politik for IOS-styresystemet. Derudover oplever Meta større konkurrence fra kinesiske TikTok end nogensinde før.

Det har blandt andet medført, at Meta-aktien er faldet med næsten 60 procent i år.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S