Sådan vil Meta stoppe den styrtdykkende omsætning: Introducerer nye reklame-muligheder på Facebook og Instagram

Meta åbner op for endnu flere reklame-muligheder på Facebook og Instagram. Indsatsen skal sætte en stopper for den faldende omsætning og den punkterede aktiekurs, der er nede med næsten 60 procent i år.

Artikel top billede

(Foto: Meta)

Metas omsætning er for nedadgående, og det har blandt andet slået selskabets aktiekurs tilbage til niveauet fra 2019.

Derfor åbner det Meta op for nye omsætningskanaler i form af nye annonce-muligheder på Facebook og Instagram, skriver CNBC.

Meta har netop præsenteret muligheden for, at annoncører nu kan reklamere via Instagrams Explore-side, hvor der vises indhold baseret på brugernes præferencer. Dertil kommer muligheden for reklamere direkte via influenceres profiler på Facebook, fremgår det.

Selskabet lancerer også nye muligheder på sin Facebook Messenger-app. Her kommer et værktøj, der benytter machine learning til at udvælge reklamer, der "rammer de brugere, hvor der er størst sandsynlighed for, at de køber noget," lyder det fra Metas VP for marketing og vækst, Maz Sharafi.

Denne udmelding kommer tre uger før, at Meta skal præsentere sit kvartalsregnskab for årets tredje kvartal, der angiveligt vil vise et yderligere fald i omsætningen, skriver CNBC.

Størstedelen af Metas indtægter kommer fra mobil-annoncer, hvilket er en forretning, der er blevet stærkt påvirket af Apple nye privacy-politik for IOS-styresystemet. Derudover oplever Meta større konkurrence fra kinesiske TikTok end nogensinde før.

Det har blandt andet medført, at Meta-aktien er faldet med næsten 60 procent i år.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS