Advarer om farlig skævhed i it-branchen: "Fantastiske iværksættere og fantastiske ideer bliver efterladt på perronen"

It-branchen er domineret af mænd, der ofte ligner hinanden til forveksling. Det skader innovationen og rekrutteringen, advarer Nora Bavey, general partner i investeringsselskabet Unconventional Ventures. Vil du have en investering fra hende? Ja, så er du allerede bagud på point, hvis du er en hvid mand.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på hvilke fordele, du kan få ud af at rekruttere underrepræsenterede grupper til dit team
  • Find ud hvorfor Nora Bavey mener, at den manglende diversitet i it-branchen er problematisk
  • Få svaret på, hvorfor du som hvid mand er bagud på point, hvis du skal have en investering fra Nora Bavey
1.086
5:30 min
Er du som folk er flest i den danske it-branche, så er du sandsynligvis mand og din hudfarve er med overvejende sandsynlighed også i den lyse ende af spektret.

Men når branchen i den grad er domineret er hvide mænd, som ofte tilmed er rundet af nogenlunde samme baggrund, giver det en problematisk form for ubalance, mener man hos investeringsselskabet Unconventional Ventures.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job