Microsoft undersøger langsom filkopiering i Windows 11: Klar med foreløbig løsning

Kopiering af store filer foregår langsomt i det nye Windows 11, meddeler Microsoft. Se en midlertidig løsning her.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Kopiering af store filer lokalt eller fra en fjerncomputer via SMB foregår langsommere end normalt på Windows 11 version 11 22H2.

Det meddeler Microsoft i et blogindlæg skrevet af Ned Pyle, Principal Program Manager i selskabet.

Microsoft undersøger lige nu langsommere SMB-ydeevne for store filer i Windows 11 version 22H2 samt langsommere hastigheder for lokale kopier.

”Det vil returnere din ydeevne til 22H1 gennemløb. Problemet er faktisk ikke i SMB-koden, så jeg kan ikke give dig en ETA til en permanent løsning endnu; SMB er bare det mest sandsynlige scenarie at blive bemærket. Du kan se denne adfærd selv med lokale filkopier, der ikke bruger SMB. Vi arbejder sammen med et andet team for at forstå dette og finde en permanent løsning,” skriver Ned Pyle.

Der er ikke en permanent løsning lige nu, men brugere kan benytte robocopy eller xcopy med parameteren /J (unbuffered IO). For eksempel: robocopy \\someserver\someshare c:\somefolder somefile.ned /J.

Derudover vil der komme opdateringer, når Microsoft ved mere.

”Jeg vil opdatere dette indlæg med mere info, når jeg ved mere. Tak for din tålmodighed,” skriver Ned Pyle.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Midtjylland

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen