Microsoft undersøger langsom filkopiering i Windows 11: Klar med foreløbig løsning

Kopiering af store filer foregår langsomt i det nye Windows 11, meddeler Microsoft. Se en midlertidig løsning her.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Kopiering af store filer lokalt eller fra en fjerncomputer via SMB foregår langsommere end normalt på Windows 11 version 11 22H2.

Det meddeler Microsoft i et blogindlæg skrevet af Ned Pyle, Principal Program Manager i selskabet.

Microsoft undersøger lige nu langsommere SMB-ydeevne for store filer i Windows 11 version 22H2 samt langsommere hastigheder for lokale kopier.

”Det vil returnere din ydeevne til 22H1 gennemløb. Problemet er faktisk ikke i SMB-koden, så jeg kan ikke give dig en ETA til en permanent løsning endnu; SMB er bare det mest sandsynlige scenarie at blive bemærket. Du kan se denne adfærd selv med lokale filkopier, der ikke bruger SMB. Vi arbejder sammen med et andet team for at forstå dette og finde en permanent løsning,” skriver Ned Pyle.

Der er ikke en permanent løsning lige nu, men brugere kan benytte robocopy eller xcopy med parameteren /J (unbuffered IO). For eksempel: robocopy \\someserver\someshare c:\somefolder somefile.ned /J.

Derudover vil der komme opdateringer, når Microsoft ved mere.

”Jeg vil opdatere dette indlæg med mere info, når jeg ved mere. Tak for din tålmodighed,” skriver Ned Pyle.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S