Seks selskaber sidder på 87 procent af hele det europæiske cloud-marked

Det europæiske cloud-marked vokser eksplosivt og domineres næsten totalt af især seks amerikanske it-selskaber - hvoraf de tre er i en liga helt for sig. Og den udvikling er næsten umulig at stoppe.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se de seks største cloud-spillere i Europa - med en samlet markedandel på 87 procent.
  • Se hvorfor markedet har udviklet sig, som det er tilfældet.
  • Læs om den eksplosive vækst.
369
2 min
Det europæiske cloud-marked buldrer fremad og med høje vækstrater.

Siden 2017 er markedet blevet mere end femdoblet. Alene i andet kvartal 2020 blev der i EU indkøbt cloud-services for 10,4 milliarder euro - knap 79 milliarder kroner.

Og langt de fleste af pengene går lige i lommerne på især seks amerikanske it-selskaber, der i dag dominerer det europæiske cloud-marked næsten totalt.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Købstædernes Forsikring

DevOps Specialist til IT hos Købstædernes Forsikring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland